Expectation heterogeneity and wealth inequality
Beklentilerin heterojenliği ve servet eşitsizliği
- Tez No: 577674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma insanların gelir seviyesi arttıkça yaptıkları birikimlerden bekledikleri getirinin de arttığı varsayımına dayanarak heterojen beklentilerin servet esitsizliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda Krusell - Smith modelinin sigorta edilmemiş bireysel risk ve makro belirsizlik mekanizmalarının birlikte çalışabileceği bir versiyonu geliştirilip, yukarıdaki varsayım altında model simule edilmiştir. Çalışmanın temel bulgusu bahsettiğimiz mekanizma altında servet esitşizliğinin iki etki tarafından eş zamanlı olarak belirlendiğidir: Genel denge etkisi ve bireysel karar fonksiyonu etkisi. Sonuç olarak, beklenti heterojenliğinin seviyesi ve gelir eşitsizliği arasında ters U seklinde bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of expectation heterogeneity on wealth inequality assuming that people with higher income are more optimistic about future returns of their savings, through a modified version of Krusell - Smith heterogeneous agent's model with uninsured idiosyncratic risk and aggregate uncertainty. Our main finding is that wealth distribution is jointly determined by general equilibrium effect, individual policy functions and income mobility under heterogeneous expectations assumption. As a result, an inverse U-shape relation between wealth inequality and level of expectation heterogeneity is observed.