Ottoman intervention in Tripoli (1835) and the question of Ottoman imperialism in the 19th century
Trablusgarp'a Osmanlı müdahelesi ve 19.yy'da Osmanlı emperyalizmi tartışması
  1. Tez No: 577685
  2. Yazar: İBRAHİM KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 19. Yüzyıl'ın ilk yarısında Osmanlı merkezi yönetimi ile Garp Ocakları arasında cari olan merkez-çevre ilişkisini daha ziyade Trablusgarp Ocağı çerçevesinde ele almaktadır. Trablusgarp Ocağı her ne kadar Osmanlı toprağı gibi gözükse de 18. Yüzyıl boyunca yerel bir hanedan olan Karamanlı ailesi tarafından merkezden neredeyse tamamen bağımsız bir şekilde yönetilmiştir. Ancak 1830'lu yılların başında bu hanedan bir yönetim krizinin içinde boğulmaya başlamış ve bölge şiddeti gittikçe artan bir iç karışıklık dönemine girmiştir. Osmanlı merkezi yönetimi öncelikle Karamanlı hanedanının devamını sağlayarak bölgeyi stabilize etmeye çalışmış, bunda başarısız olunca ise hanedanı 1835'in mayıs ayında yönetimden indirip merkezden vali göndererek bölgeyi olası bir dış işgale karşı güvence altına almıştır. Gerçekten de devletlerarası güvenlik endişeleri özellikle Cezayir'in işgali sonrasında artan Fransız etkinliği sebebiyle oldukça artmıştı. Diğer taraftan Fransızlar Kuzey Afrika'da genişleme arzusunda olan tek güç de değildi. Dolayısıyla 1830 ile 1835 yılları arasında Osmanlı bürokratları ve donanma ehlinin bölgedeki aktiviteleri devletlerarası bir güç mücadelesinde aktör olma çabası olarak okunmalıdır ki Trablusgarp özelinde bu mücadeleden galip çıkılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise Osmanlı müdahalesinden sonra Trablusgarp'taki Osmanlı varlığı sorgulanmıştır. Literatürde 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıktığı savunulan Osmanlı oryantalist tavrının daha erken dönemde de emarelerinin var olduğu ortaya konulsa da bu tavrın kavramsallaştırılmasında oryantalizm ve kolonyalizm gibi kavramların kullanılması sorunlu görülmüştür. Çünkü Osmanlı Merkezi çeperlerindeki varlığını resmi olarak hiçbir zaman bu şekilde tanımlamamıştır. Bunun yerine daha esnek bir kavram olan“güç repertuvarı”kavramı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of the relationship between the Ottoman central administration and North African periphery, and more specifically, Tripoli in the first half of the 19th century. The region was ruled by a local dynasty of Anatolian origin, Karamanlıs, virtually independent from the Sublime Porte for more than a century. After the outbreak of the unremedied internal upheavals in the 1830s, Ottoman center took the initiative to eliminate the ruling dynasty, thus stabilizing the region in 1835. The stability of the region was a top priority because of the Ottomans' increased suspicion of further European encroachment after the French aggression in Algeria. Nonetheless, there were also other competitors preying on the Tripolitan territory, thus Ottoman action could be best understood as active participation in an inter-imperial competition. The process, however, shows us that the establishment of the central authority was the last resort. Before coming to that point, Ottomans worked hard to ensure a noise-free continuation of the Karamanlı Dynasty. The last part of the study attempts to make sense of Ottoman presence in the Tripoli after the intervention. It demonstrates that some elements of the so-called Ottoman orientalist attitude that came about in the late 19th century were taking root earlier. Nonetheless, it finds the use the terms such as colonialism and even orientalism problematic because the Ottoman imperial presence in Tripoli had never been officially defined as colonialism. Alternatively, the term“imperial repertoires of power”is utilized in accounting for the center-periphery relations in the period in question.