Bir boyutlu kesikli sistemlerde Rogue dalgaları
Rogue waves in one dimensional discrete systems
  1. Tez No: 577719
  2. Yazar: SEMİHA TOMBULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Rogue dalgaları deniz yüzeyinde aniden belirir ve hızla kaybolur. Denizin geri kalanından en az iki kat daha büyük bir genliğe sahiptir. Bu dalgalar önemlidir çünkü birçok fiziksel alanda gözlemlenebilirler. Bu tezde, bir dizi doğrusal olmayan dalga kılavuzundaki kesikli rogue dalgası nümerik yöntemlerle incelenmiştir. Gerçek bir deney ortamında küçük dereceden düzensizlikler daima vardır. Bu zamana kadar olan çalışmalarda küçük dereceden düzensizlikler yok sayılmıştır. Bu çalışmada, köşegen ve köşegen olmayan tipte düzensizlikler ele alınmıştır. Bu küçük dereceden düzensizliklerin rogue dalgasının dinamiğini ve yapısını önemli bir şekilde etkilediği görülmüştür. Ayrıca bu tezde, varlıklarını uzun süre devam ettirebilen kesikli rogue dalgalarının oluşabileceği öngörülmüştür ve bu dalgaların evrilmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rogue waves suddenly appear on the sea surface and disappear quickly. They have a large amplitude at least two times higher than the rest of the sea. These waves are important because they can be observed in many physical fields. In this thesis, discrete rogue wave in an array of nonlinear waveguides has been numerically studied. In a real experiment, a small degree of disorder always exists. The small degree of disorder have been ignored up to now. In this study, diagonal and off-diagonal disorder have been considered. It is observed that these small degrees of disorders significantly affect the dynamics and structure of the rogue wave. Also in this thesis; long-living discrete rogue waves are predicted and the evolution of these waves is studied .