Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan doktor ve hemşirelerin ölüm kaygısı ile ölüme ilişkin depresyon düzeylerini etkileyen etmenler
Effecting factors of the death anxiety and death depression of physicians and nurses at Zonguldak Ataturk State Hospital
- Tez No: 577720
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ölümle sıklıkla karşılaşan sağlık personelinin ölümle ilgili kendi duygularını anlaması, duygularını başkalarıyla konuşabilmesi, ölmekte olan ve ölümü yaklaşan hastanın ve bu hastanın yakınlarının biyo-psikososyal ve kültürel ihtiyaçların bilincinde olması gereklidir. Bu araştırma Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan doktor ve hemşirelerin ölüm kaygısı ile ölüme ilişkin depresyon düzeylerini etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesinde Nisan - Eylül 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi ise bu evrenden araştırmaya katılmayı kabul eden 116 doktor 164 hemşire olmak üzere toplam 280 kişi oluşturmuştur. Çalışmada tanımlayıcı özellikler, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Templer Ölüme ilişkin Depresyon Ölçeği maddelerini içeren toplam 49 sorudan oluşan ve literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu kullanılmıştır. İstatistiksel analizler, Statistical Package for the Social Sciences 16.0 paket program ile bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde hesaplamaları verilmiştir. Kolmogrov Smirnov testiyle dağılımın normal olduğu gösterildikten sonra t testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada ölüm kaygısı ve ölüme ilişkin depresyon olmanın en önemli belirleyicisi kadın, bekar, hemşire, çocuk sahibi olmamak olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada ciddi ölüm tehlikesi ile karşılaşmış olmak dahi ölüm kaygısı ve ölüme ilişkin depresyonu arttırmamaktadır.Bu çalışmada ölüme karşı duyarsızlaşma ölüme yönelik kaygı ve depresyonu etkilemezken, meslek grupları arasında cerrahi alanında çalışıyor olmak daha az ölüm kaygısına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health personnel who encounter deaths frequently need to understand their own feelings about death, be able to talk to others, and be aware of the bio- psychosocial and cultural needs of the dying patient and his / her relatives. This study was carried out to determine the factors affecting the anxiety levels of death and death related depression of doctors and nurses working in Zonguldak Atatürk State Hospital. This research was carried out in Zonguldak Atatürk State Hospital between April and September 2016. The sample of the study consisted of 280 physicians including 116 doctors and 164 nurses who accepted to participate in the study. In this study, descriptive characteristics, Templer Death Anxiety Scale, Templer Death Depression Scale questionnaire prepared in accordance with the literature and consists of a total of 49 questions were used containing the substance. Statistical analyzes were performed with Statistical Package for the Social Sciences 16.0 software on computer. The evaluation of the data is given with percentage calculations. Having shown that the distribution is normal with Kolmogrov Smirnov test, t-test and ANOVA test were used. In this study, the most important determinant of being death anxiety and death related depression was determined as female, single, nurse and not having children. In this study, even encountering serious danger of death doesn't contribute to death anxiety and depression related to death. In this study, for anxiety and depression, depersonalization death against death while not affecting working in the surgical field between occupational groups to cause less death anxiety.