Ergenlerde internet bağımlılığı ve aile işlevselliği ilişkisi
The relationship between internet addiction and family functionality in adolescents
  1. Tez No: 577721
  2. Yazar: GİZEM AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Ergenlerde internet bağımlılığı ve aile işlevselliği ilişkilerinin incelenmesidir Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı ve ilişkisel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Ergen Davranım Bozukluğu Polikliniği'ne başvuran 12-18 yaş aralığındaki ergenler arasından amaçlı örneklem yoluyla seçilmiş 86 çocuk oluşturmuştur. Bulgular: Ergenlerin internet bağımlılık düzeyi ortalaması 32,58±7.76'dır. Katılımcılar genel ve bireysel bir değerlendirmeye tabi tutulduğunda semptom göstermeyen kullanıcılar olarak tanımlanabilir. Bireysel bir değerlendirme yapıldığında ise 24 öğrencinin (%27,9) sınırlı semptom gösteren, 61 öğrencinin (%70,9) semptom göstermeyen kullanıcı, 1 (%0,1) öğrencinin patolojik internet kullanıcısı olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar: Ergenlerin İnternet Bağımlılığı Ölçeğinden aldıkları toplam puanları ile Aile Değerlendirme Ölçeği (Çocuk) arasında negatif yönde çok zayıf, roller alt boyutu arasında negatif yönde çok zayıf, gerekli ilgiyi gösterme alt boyutu arasında negatif yönde çok zayıf, davranış kontrolü alt boyutu arasında negatif yönde çok zayıf, genel işlevler alt boyutu arasında negatif yönde çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between internet addiction and family functioning in adolescents. Materials and Methods: The study was carried out as descriptive and relational. The sample of the study consisted of 86 students selected among adolescents aged 12-18 who applied to Ege University Faculty of Medicine, Department of Pediatric and Adolescent Mental Health and Diseases, Adolescent Behavior Disorder Clinic. Results: The average level of internet addiction for adolescents is 32.58±7.76. Participants may be defined as non-symptomatic users when subjected to a general and individual assessment. When an individual evaluation was performed, it was determined that 24 students (27.9%) had limited symptoms, 61 patients (70.9%) had no symptoms and 1 (0.1%) students were pathological internet users. Conclusion: The scores of the adolescents' Internet Addiction Scale and the Family Rating Scale (Child) are negatively weak. Very weak in the negative direction between roles sub-dimension, Too weak in the negative direction between showing the required interest, very weak in the negative direction between the behavior control sub-dimension, There was a very low level of negative correlation between the general functions sub-dimension.