Endometrium ve over kanserli hastalarda platelet / lenfosit oranı ve nötrofil / lenfosit oranı'nın prognoz üzerine etkisi
Neutrophil / lymphocyte ratio (NLR) and platelet / lymphocyte ratio ( PLR)of effect on prognosis in patients with the endometrial and ovarian cancer
  1. Tez No: 577724
  2. Yazar: HATİCE KAL BOLATGIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL AYDIN, PROF. DR. FEYYAZ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamasyon tümör progresyonunun önemli komponentidir. Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO) ve Platelet/Lenfosit oranı (PLO) inflamasyonu yansıtmaktadır. Kanser hastalarında prognoz ile ilişkili olabileceğini gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmada amaç operasyon öncesi NLO'nun ve PLO'nun endometrium ve over kanserli hastalarda hastalıksız ve genel sağkalım üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Cerrahi tedavi uygulanan ve cerrahi tedavi sonrası takip edilen 50 endometrium kanserli ve 49 over kanserli hasta çalışmaya alındı. Hastaların operasyon öncesi kan tetkikleri retrospektif olarak değerlendirildi. NLO ve PLO hesaplandı. Bu oranların medyan değerleri belirlendi. Medyan değerin üzerinde ve altında olan hastaların hastalıksız ve genel sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi kullanıldı. Bulgular: NLO yüksek olan endometrium kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (101,09 aya karşılık 118,17 ay) ve genel sağkalım (112 aya karşılık 127,09 ay) daha kısaydı. PLO yüksek olan endometriım kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (112,9 aya karşılık 83,2 ay) ve genel sağkalım (119,2 aya karşılık 106 ay) daha uzundu. İki grup arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi. NLO yüksek olan over kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (53,6 aya karşılık 76,1 ay) ve genel sağkalım (66 aya karşılık 91,5 ay) daha kısaydı. İki grup arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi. PLO yüksek olan over kanserli hastalarda hastalıksız sağkalım (48 aya karşılık 77,7 ay) ve genel sağkalım (63,3 aya karşılık 93,4 ay) daha kısa tespit edildi ve iki grup arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulundu. Sonuç: Endometrium kanserinde yüksek NLO'nun ve PLO'nun ve over kanserinde ise yüksek NLO'nun hastalıksız ve genel sağkalım üzerinde etkisi istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamış ancak over kanserinde yüksek PLO azalmış hastalıksız ve genel sağkalımla ilişkili bulunmuştur. Tedavi öncesi NLO ve PLO değerlerinin prognostik değeri net olarak kanıtlanmamış olup, daha fazla hasta sayısının olduğu kapsamlı, çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Inflammation is an important component of tumor progression. Neutrophil to Lymphocyte ratio (NLR) and Platelet to Lymphocyte ratio (PLR) reflect inflammation and there are studies showing that it may be associated with prognosis in cancer patients. The object of this study is to investigate the effect of the preoperative NLR and PLR on disease-free and overall survival in patients with endometrial and ovarian cancer. Materials and Methods: 50 patients with endometrial cancer and 49 patients with ovarian cancer who were treated surgically and followed up after surgery were included in the study. Preoperative blood tests of the patients were evaluated retrospectively. NLR and PLR were calculated. Median values of these ratios were determined. The Kaplan-Meier method was used for disease-free and overall survival analysis of patients who were above or below the median. Results: Disease-free survival (101,09 months versus 118,17 months) and overall survival (112 months versus 127,09 months) were shorter in endometrial cancer patients with high NLR. Disease-free survival (112,9 months versus 83,2 months ) and overall survival was longer (119,2 versus 106 months) in endometrial cancer patients with high PLR. The difference between the two groups was not statistically significant. Disease-free survival (53,6 months versus 76,1 months) and overall survival (66 months versus 91,5 months) was shorter in ovarian cancer patients with high NLR but the difference between the two groups was not statistically significant. Disease-free survival (48 months versus 77,7 months) and overall survival (63,3 months versus 93,4 months) was shorter in ovarian cancer patients with high PLR and the difference between the two groups was statistically significant. Conclusion: The effect of high NLR and PLR on disease-free and overall survival in patients with endometrial cancer was not statistically significant. But the effect of high PLR was statistically significant prognostic value of on disease-free and overall survival in patients with ovarian cancer. NLR and PLR before treatment is not clearly demonstrated, and extensive prospective studies should be performed with multiple centers and more patients.