Yenidoğan bebeklerde refleksolojinin hiperbilirübinemi üzerine etkisi
The effect of reflexology on hyperbilirübinemia in newborn infants
  1. Tez No: 577727
  2. Yazar: EDA ÇAĞRI OLCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Ankara Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği'nde hiperbilirübinemi tanısı ve tedavisi amacıyla yatırılan yenidoğanlarda uygulanan ayak refleksolojinin bilirübin değeri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Ankara S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği'nde Mart 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacıyla yatırılan bebekler oluşturmuş olup; örneklemini 30 kontrol (refleksoloji uygulanmayan), 30 çalışma (refleksoloji uygulanan) olmak üzere toplam 60 bebekten oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Sosyo-Demografik Bilgi Formu', bebeğe ait bilgileri kapsayan 'Bebek Bilgi Formu' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted by Ankara University of Health Sciences. This study is a randomized controlled study to determine the effect of foot reflexology on bilirübin value in newborns hospitalized for the diagnosis and treatment of hyperbilirübinemia in the Neonatal Intensive Care Clinic of Sami Ulus Maternity and Child Health and Diseases Training and Research Hospital. The universe of the study, Ankara University of Health Sciences Between March 2018 and December 2018, babies were hospitalized for the purpose of diagnosis and treatment in the Neonatal Intensive Care Unit of Sami Ulus Maternity and Pediatrics Training and Research Hospital. Sample of the 30 control (reflexology is not applied), 30 test (applied reflexology) being formed from a total of 60 infants. Socio-Demographic Information and Baby Information Form, which contains information related to the baby, were used for data collection.