Gebelerin sağlık uygulamaları ile doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin endişeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pregnant women's health practices and their concerns about birth and postpartum period
- Tez No: 577726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebelerin sağlık uygulamaları ile doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin endişeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma; Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi antenatal polikliniklerine Ekim 2018- Aralık 2018 tarihlerinde başvuran ve araştırmaya katılma kriterlerini taşıyan 336 gebe ile yürütülmüştür. Veri toplama aşamasında ''Gebelerin Tanıtıcı Özellikleri Soru Formu'', ''Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği (GSUÖ)'' ve ''Doğum ve Doğum Sonrası Döneme İlişkin Endişeler Ölçeği (DDSEÖ)'' kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin GSUÖ' den aldıkları toplam puan ortalaması 127,412,2 ve DDESÖ toplam puan ortalaması ise 5,51,3 olarak bulunmuştur. GSUÖ ile DDSEÖ puan ortalamaları arasındaki ilişki incelendiğinde; gebelerin sağlık uygulamaları ile doğum ve doğum sonrası endişeleri arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ve anlamlı olmayan bir ilişki olduğu belirlenmiştir (r=0,064, p>0,05).
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to investigate relationship between health practices of pregnant women and their concerns about delivery and postnatal period. Material and Method: This research, on October 2018-December 2018, the applicant was carried out with 336 pregnant women who met criteria for participation in volunteer and research criteria at the antenatal polyclinics of Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital. ''Characteristics of Pregnant Women Questionnaire'', ''Health Practice Questionnaire-II (HPQ-II) '' and '' Birth and Postpartum Concerns Scale for period (BPCS) were used in data collection phase. When relationship between mean scores of HPQ-II and BPCS was examined; It was determined that there was a positive, weak and insignificant relationship between health practices of pregnant women and their postpartum and postnatal anxiety (r=0,064, p>0,05).