Amniyosit kültürlerinde gestasyonel yaş ve hücre pasaj sayısına göre kök hücre belirteçlerinin ve ekspresyon değişimlerinin incelenmesi
The examination of stem cell markers and their expression changes in amniocyte cell cultures depending on the gestational age and number of cell passage
- Tez No: 577728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM İZCİ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amniyotik sıvı içerisindeki heterojen hücre popülasyonu farklı seviyelerde kendini yenileyebilen hücre gruplarından oluşmaktadır ve bu hücrelerin kök hücre özellikleri henüz tam olarak karakterize edilmemiştir. Multipotent özellikte olması ve etkili yeniden programlama kapasiteleri nedeniyle amniyotik sıvı hücreleri (AFC) son yıllarda rejenaratif tıp için umut veren hücre kaynakları olarak görülmektedir. AFC'ler transfeksiyonel ve kimyasal stratejiler ile indüklenmiş pluripotent kök hücre (iPSC)'ler oluşturmak için terminal olarak farklılaşmış hücrelerden daha kolay ve etkili bir şekilde yeniden programlanabilirler. Fakat AFC'lerin kök hücre potansiyelleri ve farklı hücre soylarına farklılaşma kapasitesi tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, 17 hastadan alınan örnekler yardımıyla pluripotensi belirteçlerinin AFC'lerdeki ekspresyon profilleri Real-Time PCR ile araştırılmıştır. Ayrıca gestasyonel yaş, maternal yaş, pasaj sayısı ve cinsiyetin AFC kültürlerindeki bu ekspresyon değişimleri ile ilişkili olup olmadığı incelenmiştir. Son olarak, pluripotensi belirteçlerinin zaman içerisinde pasaj sayıları arasındaki ekspresyonel değişimleri kantitatif olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, farklı hastalardan alınan AFC örneklerinde incelenen bütün pluripotensi belirteçlerinin (OCT3/OCT4, SOX2, KLF4, MYC, KIT, NANOG, DPPA3, DPPA5, FUT4, SALL4) eksprese olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As being a heterogenous population but having different pools of self-renewing cells, amniotic fluid cells (AFCs) have been considered as promising cell sources for regenerative medicine owing to their multipotency and effective reprogramming capacity. AFCs can more easily and effectively be reprogrammed than terminally differentiated cells to generate induced pluripotent stem cells (iPSCs) by transfectional and chemical strategies. But stem cell dynamics and differentiation capacity of AFCs into multiple lineages were poorly understood. In this study, the expression profile of pluripotency markers in AFCs taken from 17 patients were investigated by Real-Time PCR. Moreover; whether the gestational age, maternal age, culture time or gender could account for expressional changes among AFC cultures was also questioned. Finally, effect of time as passage number on expression of pluripotency markers was analyzed quantitatively. The results showed that all the pluripotency markers (OCT3/OCT4, SOX2, KLF4, MYC, KIT, NANOG, DPPA3, DPPA5, FUT4, SALL4) were expressed in AFCs from different patients.