Okul öncesi çocuklarda ebeveyn çocuk ilişkisinin internet kullanımı üzerine etkisi
The effect of parent-child relationship on internet usage among preschool children
  1. Tez No: 577735
  2. Yazar: BİRGÜL YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların ebeveynleri ile olan ilişkilerinin internet kullanımları üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 27.03.2018-01.06.2018 tarihleri arasında Zonguldak İl Merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Merkez Ana Okulu'na kayıtlı 4-6 yaş arasında toplam 183 çocuk oluşturmuştur. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş ve 142 çocuğa ulaşılmıştır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Aile-Çocuk İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Çocuk-Anababa İlişki Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmamıza katılan ebeveynlerin çocukları, 4-6 yaş aralığında değişmekte olup ortalaması 5.08'dir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive-cross-sectional type in order to reveal the effect of the relations of the children attending preschool institutions with the parents on internet usage. The universe of the study was composed of a total of 183 children who were registered to Central Preschool, that was affiliated with National Directorate of Education in Zonguldak City Center, between 27.01.2018-01.06.2018. It was aimed to reach whole universe without using any sampling methods; and 142 children were reached. Data of the study were collected by Personal Information Form, Internet Addiction Scale, Family-Child Internet Addiction Scale and Children-Parent Relationship Scale. Children of the parents included in this study were aged between 4-6 years old; and mean age was 5.08 years.