4-6 yaş aralığındaki çocuklarda problemli medya kullanımı ile duygu dışavurumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problematic media use and expressions of emotions in children aged 4-6
  1. Tez No: 793349
  2. Yazar: OĞUZ KAAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
4-6 Yaş Arası Çocuklardaki Problemli Medya Kullanımı ile Duygu Dışavurumları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Bu çalışma 4- 6 yaş arası çocukların problemli medya kullanımı ile duygu dışavurumları arasındaki ilişkileri ölçmeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak problemli medya kullanımının ve duygu dışavurumlarının çeşitli demografik açılardan incelenmesi de hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini, uygun örnekleme yöntemi ile ulaşılan 4- 6 yaş çocuk sahibi 202 ebeveyn oluşturmaktadır. Örnekleme alınan ebeveynlerin çocuklarının 109'u kız, 93'ü ise erkektir. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri analizi SPSS 29 ile yapılmış, dağılımların nonparametrik olması nedeniyle fark testleri için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis; ilişki testleri için ise Spearman testi kullanılmıştır. İstatistiki analizlere göre çocukların problemli medya kullanımı toplam puanları ortalama seviyede bulunmuş; duygu ifade puanları ise üzgünlük, öfke ve korku ortalama seviyelerde iken mutluluk puanları yüksek bulunmuştur. Problemli medya kullanımı, 6 yaş çocuklarda 4 ve 5 yaş çocuklara göre anlamlı şekilde daha yüksek bulunurken toplam duygu ifadeleri ve öfke duygu ifadesi yüksek lisans mezunu babaların çocuklarında lise ve lisans mezunu babaların çocuklarına göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Son olarak problemli medya kullanımı ile öfke ve korku duygu ifadeleri arasında olumlu, mutluluk duygu ifadesi arasında ise olumsuz yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu çalışmanın hem eğitimciler hem de ebeveynler için faydalı olması umulmaktadır. Anahtar Kelimeler; Problemli Medya Kullanımı, Çocuk Duygu Dışavurumu, Okulöncesi Dönem, Teknoloji Kullanımı, İnternet Bağımlılığı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Problematic Media Use and Expressions of Emotions in Children aged 4-6 This study aims to measure the relationship between problematic media use and emotional expressions of children aged 4-6 years. In addition, it was also aimed to examine problematic media use and emotional expressions from various demographic variables. The sample of the study consisted of 202 parents of children aged 4-6 years who were reached by convenient sampling method. Among the children of the sampled parents, 109 were girls and 93 were boys. Relational screening model was used as the research model. Data analysis was performed with SPSS 29, Mann Whitney U and Kruskal Wallis were used for difference tests and Spearman test was used for correlation tests due to nonparametric distributions. According to the statistical analyses, the total scores of children's problematic media use were found to be at an average level; the scores of emotion expression were found to be at average levels of sadness, anger and fear, while happiness scores were found to be high. Problematic media use was found to be significantly higher in 6-year-old children than in 4 and 5-year-old children. Total emotional expressions and anger emotional expression were significantly higher in children of fathers with master's degrees than in children of fathers with high school and undergraduate degrees. Finally, significant positive relationships were found between problematic media use and anger and fear emotional expressions, and negative relationships were found between happiness emotional expression. It is hoped that this study will be useful for both educators and parents. Keywords; Problematic media use, Children's emotional expression, Preschool children, Technology usage, İnternet addiction