İrrigasyon solüsyonlarının ve sterilizasyon prosedürlerinin nikel titanyum eğelerin yüzey değişikliklerine etkisinin mikroskobik olarak değerlendirilmesi
Microscopic evaluation of irrigation solutions and sterilization procedures on the surface alteration of nickel titanium files
  1. Tez No: 577749
  2. Yazar: OLCAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KOÇAK, PROF. DR. BAĞDAGÜL HELVACIOĞLU KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kök kanal tedavisinin birincil amacı; kök kanal sisteminin efektif olarak temizlenmesi, prepare edilmesi ve doldurulmasıdır. Döner nikel titanyum (Ni-Ti) aletler preparasyonun olmazsa olmaz elemanıdır. Teknolojinin gelişmesi ile geçmişten günümüze farklı firmalar tarafından, çeşitli döner eğe sistemleri piyasaya sunulmuştur. Son yıllarda endodonti alanında Ni-Ti eğelerin alaşımının imalatında önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Ni-Ti aletlerin avantajlarına rağmen, klinik kullanımda beklenmeyen kırılmalar meydana gelmektedir. Eğeler önceden oluşmuş gözle görünür kalıcı deformasyon olsa da olmasa da kırılabilir. Klinik uygulamalarda kırık alet parçaları potansiyel zorluk oluşturur, endodontik tedavinin başarısını tehlikeye atabilir. Günümüzde, döner Ni-Ti aletlerin kaç kez kullanılması gerektiğine dair bir fikir birliği yoktur. Bazı üreticiler eğelerin bir kez kullanılmasını önerirler. Fakat yüksek maliyet nedeniyle çoğunlukla eğeler otoklav sterilizasyonu sonrası tekrar kullanılırlar. Dezenfeksiyon, sterilizasyon ya da irrigasyon sırasında oluşan kimyasal reaksiyonlar korozyona ve/veya aletlerin bozulmasına ve erken kırılmalara neden olabilir. Bu çalışmanın amacı değişik irrigasyon solüsyonları ve tekrarlayan sterilizasyon prosedürlerinin 4 farklı Ni-Ti döner aletin [2shape (Micro Mega, BesanconCedex, Fransa), ProTaper Next (Dentsply Maillefer, Ballaigus, İsviçre), TF-Adaptive (SybronEndo, Orange, CA, ABD) ve HyFlex CM (Coltene, Whaledent, Altstatten, İsviçre)] yüzey değişikliğine etkisinin incelenmesidir. Bir grup eğe 5 kez sterilize edildi, diğer gruplar sodyum hipoklorit (NaOCl), etilendiamintetraasetik asit (EDTA), Q-Mix 2in1 (Dentsply Tulsa Dental, Tulsa, BK) ve BioPure MTAD (Dentsply, Tulsa Dental, Oklahoma, ABD) solüsyonlarında 5 dakika süreyle dinamik olarak bekletildi. Topografik özellikleri atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile incelendi. RMS değerleri, değişik magnifikasyonlardaki SEM görüntüleri ve 3 boyutlu görüntüler elde edildi. AFM analizi sonucu elde edilen RMS ve Depth verilerine göre çalışmaya dahil edilen eğelerden Hyflex CM harici bütün eğeler irrigasyon solüsyonlarından ve tekrarlayan sterilizasyon işlemlerinden etkilendi. İrrigasyon solüsyonları ve sterilizasyon prosedürleri en çok ProTaper Next döner eğe sisteminin yüzeyinde bozulmaya neden oldu. Sonuç olarak irrigasyon işlemleri ve tekrarlayan sterilizasyon prosedürleri eğe yüzeylerinde bozulmalara neden olmaktadır. Klinisyenler beklenmeyen hatalar ile karşılaşmamak adına eğeleri deforme edici etkileri göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
The primary goal of the root canal treatment is effectively cleaning, shaping and filling the root canal systems. Chemomechanical root canal preparation is one of the most important step in endodontic treatment. Rotary nickel titanium (Ni-Ti) instruments are esential components of preparation. Various file systems have been marketed by different companies with the development of daily technology. In the field of endodontics, an important innovation has been developed by the manufacturing of Ni-Ti alloy files in recent years. Despite the many advantages of Ni-Ti instruments, unexpected fractures can occur during clinical use. Fracture of files can occure with or without any visible defects of previous permanent deformation. In practice, the potential difficulty according to remaining fractured pieces of the broken instruments is to compromise the outcome of endodontic treatment and result in tooth loss. To date, there is no consensus on how many times rotary Ni-Ti instruments should be used. Some manifacturers recommend single use of Ni-Ti files. But because of their high costs, files are frequently reused after autoclave sterilization. The chemical reactions that occur during disinfection, sterilization or irrigation may cause corrosion and/or deterioration of the instruments, leading to early fracture. The aim of this study was to evaluate the effects of different irrigating solutions and repaeted sterilization cycles on surface deterations of four brands of rotary NiTi instruments [2Shape (Micro Mega, BesanconCedex, France), ProTaper Next (Dentsply Malleifer, Ballaigus, Switzerland), TF-Adaptive (SybronEndo, Orange, CA, USA), HyFlex CM (Coltene Whaledent, Altstatten, Switzerland)]. One group instruments were sterilizied 5 times, and the others were immersed in sodium hypoclorite (NaOCl %2,5), ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA %17), Q-Mix (Dentsply, Tulsa, Oklahoma, USA) and MTAD (Dentsply, Tulsa Dental, Oklahoma, USA) solutions for 5 min. dynamically. Topography of them were evaluated using Atomic Force Microscopy (AFM). The RMS values, three dimansionel images and SEM images at various magnifications were obtained. According to RMS and Depth data obtained from AFM analysis, all files except Hyflex CM were affected by irrigation solutions and repeated sterilization procedures. Irrigation solutions and sterilization procedures most often caused deterioration of the surface of the ProTaper Next rotary file system. As a result, irrigation solutions and repeated sterilization procedures caused deterioration of file surfaces. Clinicians should consider the effects that deforme files in order to avoid unexpected errors.