Medikal radyoizotop üretim amaçlı çeşitli nükleer reaksiyonların Monte Carlo simülasyon kodları ile modellenmesi ve reaksiyon parametrelerinin değerlendirilmesi
Modeling of several nuclear reactions aimed medical radioisotope prodution and evaluation of rection parameters
- Tez No: 577752
- Danışmanlar: DOÇ. TURGAY KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde medikal radyoizotoplar, hastalıkların teşhisinde, kan ya da organlarda toplanan hormonların, antikorların, ilaçların konsantrasyonlarının saptanmasında ve nihai amaç olan radyasyon tedavisinde kullanılmaktadır. Dünyada ve ülkemizde medikal radyoizotoplara olan talep artmaktadır. Medikal radyoizotoplar siklotronlarda, nükleer reaktörlerde ve radyoaktif çekirdek jeneratörlerinde üretilmektedir. Bu çalışmada medikal radyoizotopların üretildiği çeşitli nükleer reaksiyonlar EXFOR kütüphanesinden taranmıştır. Medikal radyoizotopların üretildiği alternatif nükleer reaksiyonlar GEANT4 ve TALYS kodları ile simülasyonu yapılarak gerçekleşen reaksiyonlar, tesir kesitleri, enerjileri ve üretilen radyoizotop sayıları ile ilgili parametreler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, medical radioisotopes are used for identification of diseases, determination the concentrations of hormons, antibodies and drugs that accumulate in blood or organs and for radiation treatment as a main purpose. Request for medical radioisotopes increases in our country and on the world. Medical radioisotopes are produced in nuclear reactors, cyclotrons and radioactive nucleus generator. In this study, variable nuclear reactions , which medical radioisotopes are produced from, were scanned from EXFOR Library. Alternative nuclear reactions that medical radioisotopes are produced from, reactions that are simulated by GEANT4 and TALYS codes, cross sections, energies and number of produced radioisotopes are obtained.