Tıbbi uygulamalarda kullanılan bazı radyoizotopların reaksiyon tesir kesitlerinin ve nötron yayınlanma spektrumlarının incelenmesi
Investigation of the reaction cross-sections and the neutron emission spectra of some radioisotopes used in medical applications
  1. Tez No: 268726
  2. Yazar: GÜLÇİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Proton girişli reaksiyonlar sonucunda yayınlanan parçacıkların spektrumlarının ve tesir kesitlerinin incelenmesi; radyoizotop üretimi, çekirdeklerin yapılarının tam anlaşılması, reaksiyon sonucu üretilen nötronların kullanımının geliştirilmesi bakımından önemlidir. Bu amaçla; bu çalışmada, tıpta teşhis ve tedavi amacıyla kullanılan (p,xn) reaksiyonu yoluyla üretilen bazı radyoizotopların üretim tesir kesitleri ve bu reaksiyon sonucunda elde edilen nötronların yayınlanma spektrumları incelenmiştir. Denge-öncesi reaksiyonlar için Hibrid, Geometri Bağımlı Hibrid, Full Exciton ve Cascade Exciton Model kullanılırken; denge reaksiyonları için ise, Weisskopf-Ewing modeli kullanılmıştır. Daha sonra, (p,xn) reaksiyonu yoluyla üretilen radyoizotoplar için, optimum enerji aralıkları belirlenmiş olup, teorik hesaplamalar ile literatürden alınan deneysel değerler karşılaştırılmış ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of spectra and cross sections of particles emitted as a consequence of proton induced reactions is important in terms of radioisotope generation and in order to get a thorough understanding of core structures and development of neutron use that generated via a reaction. With this aim, in this study, it was investigated that the production cross sections of some of radioisotopes generated by (p,xn) reaction and used in medicine for the diagnosis and treatment purpose, and emission spectra of neutrons generated as a consequence of this reaction were also investigated. Whereas Hibrid, Geometry Dependend Hibrid, Full Exciton and Cascade Exciton Model were used for pre-equilibrium reactions, Weisskopf-Ewing model was used for equilibrium reactions. Then, for radioisotopes produced by the (p,xn) reactions that optimum energy ranges have been determined, calculated values of these models were compared with the experimental data taken from the literature and discussed on the results.