Investigation of the effects of beta rays on phosphorescent materials
Fosfor materyaller üzerinde beta ışınlarının etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 577767
  2. Yazar: EDA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE TÜTÜNCÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı beta radyasyonun fosforlu materyaller üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Günümüzde fosforlu malzemeler, daha verimli betavoltaik nükleer pillerin üretiminde kullanılmaktadır. Parçacıklar kinetik enerjisini fosfor materyali kullanarak fluoresans dönüştürürler ve daha sonra fotovoltaik hücre yoluyla elektriğe dönüştürürler. Nükleer bataryalarda kullanılan farklı tip fosforlu malzemelerin menzil ve üretim hızı gibi parametreleri analiz ederek beta parçacıklarının etkilerini araştırdık. Bu parametreler nükleer pillerde çıkış performansını ve enerji dönüşüm verimliliğini etkin bir şekilde geliştirir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of beta radiation on phosphorescent materials. Nowadays phosphorescent materials are used to get the production of more efficient beta voltaic nuclear batteries. They convert the kinetic energy of particles to fluorescence by using phosphor material and then to convert electricity via photovoltaic cell. We have researched the effects of beta particles by analyzing the parameters such as range and generation rate for different type of phosphorescent materials that are used in nuclear batteries. These parameters effectively improve the output performance and energy conversion efficiency in nuclear batteries.