Basınç yarasının bakımında plateletten zengin plazma jel ve serum fizyolojik ile yapılan pansumanların iyileşme süreci ve maliyet açısından karşılaştırılması
Comparison of platelett-rich plasma gel and serum physiological dressings in the treatment of pressure wound for recovery process and costs
  1. Tez No: 577766
  2. Yazar: ÖZGE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Basınç yaraları; morbiditeyi, mortaliteyi, hastanede yatış süresini ve hastane masraflarını artırması nedeniyle cerrahinin çok önemli ve ciddi bir problemidir. Sağlıkta kalite göstergesi olan basınç yaralarının önlenmesinin yanı sıra tedavi ve bakımı da büyük önem taşımaktadır. Plateletten zengin plazmanın (PRP) birçok cerrahi alanda kullanılmasıyla birlikte yaralarda da iyileşmeyi hızlandırdığı bilinmektedir. Ancak literatürde basınç yaralarında PRP ile pansumanın etkileri üzerine yeterli araştırmaya ulaşılamamıştır. Bu araştırma, Zonguldak'ta yer alan bir devlet hastanesinin palyatif bakım servisinde 05.05.2018-01.05.2019 tarihleri arasında 18 yaş üzerinde olan, kan değerleri ve yaşam bulguları normal değerlerde olan, koksiks bölgesinde II.Evre basınç yarası bulunan 60 hasta ile yapıldı. Basınç yaralarına serum fizyolojik (SF) ile gaz pansuman ve PRP jel ile pansuman uygulanarak iyileşme süreci PUSH skalası ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra, bağımsız değişkenlerde t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk's testleri kullanıldı. Elde edilen bulgular 0,05 anlamlılık düzeyinde yorumlandı. Araştırma kapsamına alınan hastalarda SF ile pansuman yapılan basınç yaraları alan, eksuda ve doku tipi açısından değerlendirildiğinde; ilk pansuman sonrası yapılan gözlem (1. Gözlem) ile ikinci ayın sonundaki pansuman sonrası yapılan gözlem (20. Gözlem) sonuçları arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). PRP jel ile pansuman yapılan basınç yaraları alan, eksuda ve doku tipi açısından değerlendirildiğinde; ilk pansuman sonrası yapılan gözlem (1. Gözlem) ile ikinci ayın sonundaki pansuman sonrası yapılan gözlem (20.
Özet (Çeviri)
Pressure sores are a very important and serious problem of surgery as it increases morbidity, mortality, hospital stay and hospital expenses. In addition to the prevention of pressure sores, which is a quality indicator in health, treatment and care are of great importance. It is known that platelet rich plasma (PRP) is used in many surgical fields to accelerate healing in wounds. However, in the literature, there has not been enough research on the effects of PRP dressing on pressure sores. This study was carried out in Zonguldak Atatürk State Hospital Palliative Care Department, between the dates of 05.05.2018-01.05.2019 with 60 patients that over 18 years old, blood pressure and life findings were normal, have II.stage pressure sores in the coccyx region. In order to monitor the healing process of pressure sores, PRP gel dressing and Serum Physiological (SF) gauze dressing was applied and evaluated with PUSH scale. In addition to descriptive statistical methods, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilkındas tests were used in SPSS 16.0 program. Findings have been evaluated 0,05 meaning level. In this study, when the pressure sores that were dressed with SF were evaluated in terms of exudate and tissue type; There was no statistically significant difference between the observations after the first dressing (1st Observation) and the observations after the dressing at the end of the second month (20th Observation) (p> 0.05).