Rönesans dönemi 'İyi imparatorlar' kavramının Roma imparatorluk sikkelerinde incelenmesi
Investigation of the renaissance period 'The good emperors' concept in Roman imperial coinage
- Tez No: 577775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Rönesans Dönemi devlet adamı ve siyasi düşünürlerinden olan Floransalı Niccollo Machiavelli ile Aydınlanma Dönemi yazarlarından Edward Gibbon, Roma İmparatorluk Tarihi'nde 96-180 yılları arasını kapsayan Roma İmparatorları, Nerva, Traianus, Hadrianus, Antoninus Pius ve Marcus Aurelius'un dâhil olduğu süreci“İyi İmparatorlar”Dönemi olarak adlandırmışlardır. Hazırlanmış olan bu yüksek lisans teziyle günümüzde modern bilim insanları ve tarihçiler tarafından kullanımı devam eden kavramın imparatorluk sikkeleri üzerinden sorgulanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Florentine Niccolo Machiavelli, one of the statesmen and politician writer of the Renaissance period, and Edward Gibbon, author of the Enlightenment Period, called emperors in the Roman Imperial History between 96-180 including Nerva, Traianus, Hadrianus, Antoninus Pius and Marcus Aurelius as“The Good Emperor Period”. The aim of this thesis is to question the concept that is still in use today from modern scientists and historians.