Türkiye'de imar affı yasaları ve imar barışı
Zoning amnesty laws in Turkey and zoning peace
  1. Tez No: 577776
  2. Yazar: MUHAMMET KASPAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA SURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de 1950'li yıllarda tarımda makineleşme ve sanayileşmenin etkisiyle kırsaldan, sosyal ve teknik altyapı gelişimlerini tamamlamayan kentlere göç hareketi hız kazanmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda yaşanan kontrolsüz kentleşme sonucu kentlerde görülen sosyal, kültürel, ekonomik, toplumsal ve çevresel nitelikli olan sorunların başında barınma yani konut ihtiyacı gelmektedir. İnsanlar konut ihtiyaçlarını, plansız ya da plana aykırı gayriresmî yapılar yaparak çözmeye çalışmış ve sonucunda gecekondulaşma, hisseli parselleşme, imar mevzuatına aykırı yapılar ve mülkiyet sorunları meydana gelmiş, sağlıksız ve düzensiz kentsel alanlar oluşmuştur. Bu çalışmada; Türkiye'de yaşanan kentleşme sürecine değinilerek, belirtilen sorunların çözümüne yönelik tarihsel süreç içerisinde dönemsel olarak çıkarılan ''İmar Affı Yasaları'' ve günümüzde ''İmar Barışı Yasası'' olarak adlandırılan, ''18.05.2018 tarihinde 30425 sayılı Resmî Gazete ile yürürlüğe giren, 7143 Sayılı, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunda yer alan 16. Madde'' hakkında neden-sonuç ilişkilerine dayandırılarak araştırmalar yapılıp, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 1950s in Turkey, under the influence of mechanization and industrialization of agriculture, migration from rural to urban areas where development of social and technical infra-structure is not completed has been accelerated. The most importantone of the social, cultural, economic and environmental problems in cities are considered to be sheltering, in other words, housing. People have tried to solve their housing needs by making informal or unplanned informal structures. As a result to this, squatting, share parceling, structures contradictory to zoning legislation, property problems, unhealthy and confused urbanization have occurred. In this study, the urbanization process in Turkey have been briefly mentioned and solution suggestions on conflicts have been offered as based on based on the cause-effect relationships about“Zoning Amnesty Laws”which were periodically came into force for the problems of urbanization process and“the Article 16 of Law No. 7143, the Law for Restructuring of Taxes and Other Receivables and for Amending Other Certain Codes, now called 'Zoning Peace Law' which came into force with the Official Gazette No. 30425 on 18.05.2018”.