Sinop ilinde mevcut yüksek gerilim hatlarının tatlısu kaynaklarına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of existing high voltage lines on sweet resources in Sinop
- Tez No: 577809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Sinop ilinin Erfelek meydan köyü mevkii karasu ırmağı, Ayancık Tevfikiye Köyü mevkii Zindan Çayı, Ayancık Türkeli yol ayrımı mevkii Ayancık Çayı, Durağan Yalnız Kavak mevkii Gökırmak suyu, Durağan-Boyabat Yalnız Kavak mevkii Gökırmak suyu ve Boyabat Sinecan Köyü mevkii Kırkgeçit Çayı'ndan alınan numuneler incelenmiştir. Yüksek gerilim hatlarına yakın ve yüksek gerilim hatlarının uzağında bulunan tatlı sulardan alınan numuneler kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan analiz edilmiştir. Kimyasal açıdan sodyum, potasyum, klor, pH, iletkenlik analizleri, mikrobiyolojik açıdan ise Escherichia coli ve Koliform bakteri gruplarına karşı test edilmiştir. Elektromanyetik alanın sular üzerine bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Elektromanyetik alanın tatlı sular üzerinde yapısal, mikrobiyolojik veya kimyasal bozulmaların olabileceği beklenmektedir. İnsan vücudundaki su oranının yüksek olması sebebi ile bu değişimlerin neler olduğu belirlenmek istenmiştir. Bu çalışma ile Sinop ilinde bulunan yüksek gerilim hatlarının tatlı su kaynaklarına etkilerinin incelendiği ve anlamlı bir fark bulunmadığı söylenebilmektedir. Alınan su numunelerin pH'sında farklılıklar gözlemlenmiştir. Numunelerin toplanma ve laboratuvara ulaşma saatleri dikkate alındığında sonuçların anlamlı olmadığı anlaşılmıştır. Sodyum, potasyum, klor beklenen seviyelerde iletkenlik ise pH ile doğru orantılı sonuçlar vermiştir. Mikrobiyolojik test sonuçlarında ise Escherichia coli ve Koliform bakteri üremeleri saptanmış herhangi bir biyolojik bozulma vakasıyla karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined Erfelek Meydan village locality Karasu River, Ayancık Tevfikiye village locality dungeon, Ayancık Türkeli road separation locality Ayancık creek, Durağan Lonely poplar locality Gökırmak river, Durağan-Boyabat Lonely poplar locality Gökırmak tea and Boyabat Sinecan Village locality in Sinop. Samples taken from fresh water near and close to high-voltage lines were examined in terms of chemical and microbiological aspects. Sodium, potassium, chlorine, pH and conductivity analyzes were performed chemically. Microbiologically tested against E. coli and Coliform bacteria groups. The effect of electromagnetic field on water was investigated. It is expected that the electromagnetic field may have structural, microbiological or chemical degradation on freshwater. Due to the high rate of water in the human body, it was aimed to determine what these changes are. In this study, the effects of high voltage lines on fresh water sources in Sinop province were investigated and no significant difference was found. Differences were observed in the pH of the water samples taken. Considering the time of collection and access to the laboratory, the results were not significant. Conductivity at the expected levels of sodium, potassium, and chlorine gave results proportional to pH. In the microbiological test results, Escherichia coli and Coliform bacteria were detected.