Duygu düzenleme güçlüğü, ruh sağlığı ve bedensel belirti bozuklukları ilişkisinde öz-şefkatin aracı etkisi
The mediating role of on the relationship between emotion regulation difficulty and physical symptom disorders and mental health
  1. Tez No: 577808
  2. Yazar: BEYZA GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, duygu düzenleme güçlüğü ile bedensel belirti bozuklukları ve ruh sağlığı ilişkisinde öz-şefkatin aracılık etkisi araştırılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin duygu düzenleme güçlüğü, bedensel belirti bozuklukları, depresyon, anksiyete ve öz-şefkat ile yapılan karşılaştırma analizleri alt problemler kapsamında incelenmiştir. Çalışmaya 18-65 yaş arası 348'i kadın ve 213'ü erkek olmak üzere toplam 561 kişi katılmıştır. Çalışmada anket-veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla hazırlanan ankette Sosyo-demografik Veri Formu, Kısa Semptom Envanteri, SCL-90 Somatizasyon Alt Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü ölçeği yer almaktadır. Çalışmanın sonuçlarına göre duygu düzenleme güçlüğü ile bedensel belirti bozuklukları ve ruh sağlığı ilişkisinde öz-şefkatin aracılık etkisi sağlanmıştır. Örneklemin sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bir takım bulgular tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili yazın çercevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating effect of self-compassion on the relationship between emotion regulation difficulty and physical symptom disorders and mental health was investigated. Comparative analysis of socio-demographic characteristics of participants with emotion regulation difficulties, physical symptoms, depression, anxiety and self-compassion were examined within the scope of sub-problems. A total of 561 people, 348 women and 213 men, aged 18-65 years participated in the study. Questionnaire-data collection method was used in the study. The questionnaire prepared for this purpose included sociodemographic data form, Short Symptom Inventory, SCL-90 Somatization Subscale, Self-Compassion Scale and Difficulties in Difficulties in Emotion Regulation Scale. According to the results of the study, the mediating effect of self-compassion was provided in the relationship between emotion regulation difficulty and physical symptom disorders and mental health. A number of findings regarding the socio-demographic characteristics of the sample were determined. The findings were discussed in the context of the related literature.