Sosyobilimsel konulara dayalı fen öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin öğrenme ürünleri üzerine etkisi
Effects on the learning outcomes of science instruction based on socioscientific issues to the 7th grade students
  1. Tez No: 577826
  2. Yazar: EZGİ IRAK KÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜYE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmanın amacı sosyobilimsel konulara dayalı fen öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin akıl yürütme becerileri, vücudumuzdaki sistemler ünitesindeki sindirim sistemi ve denetleyici düzenleyici sistemler konularına yönelik akademik başarıları ve sosyobilimsel akıl yürütmeleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışma 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ülkemizin kuzey batısında yer alan bir il merkezindeki özel bir okulun ortaokul kısmında öğrenim görmekte olan toplam 43 adet 7. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma kontrol gruplu yarı deneysel modele göre tasarlanmış olup karma araştırma yöntemlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Çalışmada önce nicel öntest verileri toplanmış ve müdahale kısmında deneysel işleme nitel veriler dahil edilerek veri birleştirilmesi (çeşitleme) yapılmıştır. Deney grubundaki dersler 5E öğrenme modeline sosyobilimsel konuların (SBK) temeli yapılandırıcı öğrenmeye dayalı çeşitli öğrenme-öğretme yöntem ve teknikleri kullanılarak entegre edilmesiyle yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise dersler mevcut öğretim programında önerilen olağan şeklin 5E öğrenme modeline entegre edilmesi ile devam etmesi sağlanmıştır. Nicel veri toplama araçları olarak Cornell Koşullu Akıl Yürütme Testi (CKAYT) ve Akademik Başarı Testi (ABT) deney ve kontrol grubu öğrencilerine öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak da ilgili SBK'a dayalı senaryo ve açık uçlu soruların yer aldığı etkinlik kâğıtları kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Science) programı aracılığıyla gerekli varsayımlar test edilerek ANCOVA ve bağımlı örneklemler için t-testi analiz teknikleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi için de doküman incelemesi yoluyla içerik analizi tekniği uygulanmıştır. ANCOVA sonuçlarına göre, öntest puanları kontrol altında tutulduğunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin CKAYT düzeltilmiş sontest ortalama puanları arasında anlamlı bir farklılık yokken, ABT düzeltilmiş sontest ortalama puanları arasında istatistiksel olarak deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Bağımlı örneklemler için t-testi analiz sonuçlarına göre de, deney ve kontrol gruplarının hem CKAYT hem de ABT öntest puanları ile sontest puanlarının ortalamaları arasında her iki grup için de anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Nitel veri analizi sonuçları da, SBK'lara dayalı fen öğretimi alan deney grubu öğrencilerinin mevcut programa göre fen eğitimi alan kontrol grubu öğrencilerinden odaklanılan fen konularında daha başarılı ve sosyobilimsel konularla ilgili destekledikleri görüşlere daha fazla açıklama sunma yeterliliğine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Nitel verilerden elde edilen bulguların nicel verilerden elde edilen bulguları desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of science instruction based on socioscientific issues (SSI) on the 7th grade students' reasoning, academic achievements related to subjects of“digestive system”and“supervisory and regulatory systems”in the unit of systems in our body and socioscientific reasoning. The study was carried out with a total of 43 7th grade students studying in the middle school part of a private school in a city center in the northwest of Turkey in the 2017-2018 academic year. The study was designed according to a quasi-experimental model with a control group and the design of intervention from the mixed methods research was used. Firstly, quantitative pretest data were collected and qualitative data were integrated to the experimental study in the intervention part. The lessons in the experimental group were carried out by integrating SSI into the 5E learning model using various learning-teaching methods and techniques based on constructivist learning. In the control group, the courses were continued by integrating the usual form proposed in the current curriculum into 5E learning model. Cornell Conditional Reasoning Test (CCRT) and Academic Achievement Test (AAT) as the quantitative data collection tools were administered to experimental and control group students as pretest and posttest. The worksheets including SSI-based scenarios and open-ended questions were used to collect qualitative data collection. In the statistical analysis of the obtained quantitative data, after the necessary assumptions were tested by SPSS (Statistical Package for the Social Science) program, ANCOVA and paired samples t-test analysis techniques were employed. For the analysis of qualitative data, content analysis technique was applied through document analysis. According to ANCOVA results, when the pretest scores were used as covariate, there was no significant difference between the CCRT adjusted posttest mean scores of the experimental and control group students, whereas a statistically significant difference was found between the AAT adjusted posttest mean scores in favor of the experimental group. According to the results of the t-test analysis for the paired samples, a significant difference was found between both CCRT and AAT pretest and posttest scores of the experimental and control groups for both groups. The results of the qualitative data analysis revealed that the experimental group students who received science teaching based on SSI were more successful in science subjects than the control group students and had the ability to provide more explanations to the opinions they supported about targeted SSI. The study design provided students with conditional reasoning skills obtained from quantitative data and academic achievement levels to support the findings obtained from qualitative data. The study is limited to the digestive system and supervisory and regulatory systems in the unit of systems in our body in 7th grades.