Şebekeye bağlı fotovoltaik sistemler için araya yerleştirilmiş flyback mikro-evirici tasarımı
Design of interleaved flyback micro-inverter for gri̇d-connected photovoltaic systems
  1. Tez No: 577827
  2. Yazar: CESUR HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN SALİHMUHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının kapsamı, düşük güçlü güneş enerjisinin uygulamalarında kullanılmak üzere, güneş panellerinden gelen DA enerjinin mikro evirici kullanımı ve araya yerleştirilmiş flyback DA-DA çevirici yöntemleriyle en verimli bir şekilde AA enerjiye çevrilerek şebekeye bağlanması simülasyon ortamında tasarlamak, geliştirmek ve modellenmesini gerçekleştirmektir. Şebekeye giden güç akışının yönü bir tam köprü çevirici ile kontrol edilmiştir. Bu çalışmada sistemin güvenilirliğinin artırılması, genel kurulum maliyetlerinin azaltılması ve güneşten daha yüksek güç kalitesini elde edilmesi hedeflenmektedir. Mikro evirici, her bir güneş paneli için ayrı kullanılan, galvanik izolasyonlu ve yüksek verime erişmesini sağlayan küçük boyutlu ve esnek bir sistemdir. Tasarımın tamamlanmasının ardından, 250 W güçteki sistemin kavramsal olarak çalıştığını doğrulamak için Matlab/Simulink yazılımı ile simülasyon modeli kurulmuştur. Çalışmada ilk önce analiz yapılarak tasarım denklemleri elde edilmiş ve gerçekçi ölçütlere göre tasarım yapılmıştır. Çalışma kapsamında, maksimum güç noktası izleyici algoritmasının enerji hasat verimi %99 olarak ölçülmüştür. Şebeke akımının toplam harmonik bozunum (THD) değerinin %2.6 , güç faktörünün 0.98 olarak ölçülmesi ise şebekeye aktarılan gücün yüksek kalitede olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, önerilen sistemin istenen tasarım ve performans ölçütlerine uygun olarak başarıyla gerçeklendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design, develop and model a simulation of the conversion of the DC energy which comes from the solar panels into AC energy in the most efficient way by the use of micro inverter system. The DC-DC interleaved flyback converters topology has been used in this system in order to use it in low-power solar applications. The direction of power flow to the grid is controlled by a full bridge inverter. The overall study objective is to increase the reliability of the system, reduce the overall installation costs and harvest high-quality energy from the sun. The micro inverter is a small size and flexible system which is used separately for each solar panel and provides galvanic isolation and achieves high efficiency. Upon completion of the design, a simulation model was established with Matlab / Simulink program to verify that the 250 W system was conceptually operating. In the study, design equations were obtained by analyzing the system and then the design was made according to realistic criteria. The scope of a study explains that the energy harvesting efficiency of maximum power point tracer algorithm was measured as 99%. The total harmonic distortion (THD) value of the mains current and the power factor is measured as 2.6% and 0.98 respectively and this indicates that the energy which transferred to the grid is a high quality power. Finally these results showed that the proposed system was successfully implemented in accordance with the desired design and performance criteria.