İtalyan çimi (Lolium multiflorum) silaj asiditesinin nötralizasyonuna yönelik bir çalışma
A study on notralization of silage acid of italian grass (Lolium multiflorum)
- Tez No: 577835
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu araştırma üç ayrı işletmeden alınan İtalyan çimi (Lolium multiflorum) örneklerinin pH, kuru madde ve laktik asit değişimlerinin belirlenip, elde edilen sonuçlara göre her bir işletme için optimal organik tampon unsurlarının molar oran ve molar konsantrasyonlarının hesaplanması için yürütülmüştür. Deneme için 3 farklı işletmeden 5 tekerrürlü olarak temin edilen İtalyan çimi (Lolium multiflorum) örneklerinde silaj suyu pH'ları, silaj kuru maddesi, silaj laktik asit içeriği belirlenmiş ve her bir işletme için ayrı ayrı sodyum asetat / asetik asit ve sodyum propiyonat / propiyonik asit organik tampon çözeltilerinin molar oranları ve molar konsantrasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the pH, dry matter and lactic acid changes of Lolium multiflorum samples taken from three different enterprises and to calculate the molar ratio and molar concentrations of optimal organic buffer components for each operation. For the experiment, silage water pHs, silage dry matter, silage lactic acid content were determined in the Lolium multiflorum samples obtained from 3 different enterprises and 5 replicates were determined and molar concentrations were determined.