Şanlıurfa ilinde Koca fiğ (Vicia narbonensis) ile İtalyan çimi(Lolium multiflorum ) karışımlarının silaj kalitesininbelirlenmesi
Determination of silage quality of mixtures of grass Vetc (Vicianarbonensis) and Italian grass (Lolium multiflorum) in Şanlıurfa province
- Tez No: 921887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, Şanlıurfa ilinde koca fiğ (Vicia Narbonensis) ve İtalyan çiminin (Lolium Multiflorum) farklı oranlarda ekilen karışımlarının silaj kalitesinin belirlenmesi üzerine yürütülmüştür. Çalışma, 2022 yılında Harran Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında, tesadüf blokları deneme planına göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada silajın pH değeri, kuru madde oranı, ADF, NDF, ham protein oranı, ham kül oranı, silaj kokusu, strüktürü, rengi ve Flieg puanı gibi kalite kriterleri, analizler sonucu belirlenmiştir. En yüksek pH değeri 5,65 ile 50:50, en düşük phHdeğeri 5,22 ile saf İtalyan çimi karışımından elde edilmiştir. En yüksek kuru madde oranı 35,75 ile 50:50 karışımından, en düşük kuru madde oranı 31.07 ile 25:75 koca fiğ ve İtalyan karışımından elde edilmiştir. En yüksek ADF değeri 25.00 ile saf İtalyan çiminden, en düşük ADF değeri 22.90 ile 75:25 koca fiğ ve İtalyan çimi karışımdan elde edilmiştir. En yüksek NDF değeri 44.76 ile saf İtalyan çiminden, en düşük NDF değeri 29.28 ile 75:25 koca fiğ ve İtalyan çimi karışımdan elde edilmiştir. En yüksek ham kül değeri 12.69 ile saf İtalyan çiminden, en düşük ham kül değeri 8.20 ile 50:50 karışımından elde edilmiştir. En yüksek ham protein değeri 35.75 ile 50:50 karışımından, en düşük ham protein 26.97 ile saf İtalyan çiminden elde edilmiştir. Koca fiğ + İtalyan çimi 50:50 oranı sindirilebilirlik ve mineral madde alımı sağlar. Sindirim verimliliği ve enerji kullanımı açısından koca fiğ + İtalyan çimi 75:25 karışımı en uygun seçenek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the silage quality of mixtures of grass vetch (Vicia Narbonensis) and Italian grass (Lolium Multiflorum) planted at different rates in Şanlıurfa province. The study was carried out in 2022 at Harran University Agricultural Research and Application Area, according to the randomized block trial plan with 4 replications. In the research, quality criteria such as pH value, dry matter ratio, ADF, NDF, crude protein ratio, raw ash ratio, silage odor, structure, color and Flieg score of silage were determined as a result of the analyses. The highest pH value was obtained from 50:50 with 5.65 and the lowest pH value was obtained from pure Italian ryegrass mixture with 5.22. The highest dry matter ratio was obtained from 50:50 mixture with 35.75 and the lowest dry matter ratio was obtained from 25:75 big vetch and Italian ryegrass mixture with 31.07. The highest ADF value was obtained from pure Italian ryegrass with 25.00 and the lowest ADF value was obtained from 75:25 big vetch and Italian ryegrass mixture with 22.90. The highest NDF value was obtained from pure Italian ryegrass with 44.76 and the lowest NDF value was obtained from 75:25 big vetch and Italian ryegrass mixture with 29.28. The highest crude ash value was obtained from pure Italian ryegrass with 12.69, the lowest crude ash value was obtained from 50:50 mixture with 8.20. The highest crude protein value was obtained from 50:50 mixture with 35.75, and the lowest crude protein was obtained from pure Italian ryegrass with 26.97. The 50:50 ratio of peach + Italian ryegrass provides digestibility and mineral intake. It was determined that the 75:25 mixture of peach + Italian ryegrass was the most suitable option in terms of digestive efficiency and energy use.