İktisadi kalkınmada yeni kurumcu iktisat yaklaşımı üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the new institutional economics approach in economic development
- Tez No: 577838
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kalkınmanın kökleri 15. Yüzyıla kadar uzanan bir kavram olmasına rağmen, ekonomik anlamda popülarite kazanması 2. Dünya Savaşı'ndan sonra olmuştur. Adam Smith'in Milletlerin Zenginliği adlı kitabında maddi ilerleme olarak tanımlanan kalkınma kavramı, bugünlere kadar birçok anlamı bünyesinde bulundurmuştur. 1800'lü yıllardan bugüne kadar kalkınma kavramı; sermaye birikimi, insani gelişme, sanayileşme ve yapısal reformlar gibi birçok anlam kazanmıştır. Kalkınmanın kesin bir tanımı bulunmamaktadır. Fakat genel olarak bakıldığında kalkınma, bireylerin hayat şartlarının ve refahlarının arttırılmasının yanında, inançlarında, özgürlüklerinde, sosyal ve kültürel yapılarında gerçekleştirilecek pozitif yönde bir gelişme olarak tanımlanabilir. Kalkınma iktisadının ortaya çıkması: felsefi alanlarda ve modernleşme sürecinde yaşanan gelişmelere, 1929 ekonomik buhranın etkilerine, 2. Dünya Savaşı'nın yarattığı yıkımı ve azgelişmiş ülkelerin kalkınamama sorunlarına bağlanabilir. Bu çalışmanın amacı; Yeni Kurumcu İktisat üzerine ana görüşlerin geçiş ekonomisi kapsamında ele alarak incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç altında çalışmada farklı dönemlerde ortaya çıkan iktisadi kalkınma teorileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the concept of development dates back to the 15th century, it gained economic popularity after World War II. The concept of development, defined as material progress in Adam Smith's book Wealth of Nations, has embodied many meanings up to now. The concept of development since the 1800s; capital accumulation, human development, industrialization, and structural reforms. There is no precise definition of development. However, in general, development can be defined as a positive development in the beliefs, freedoms, social and cultural structures as well as increasing the living conditions and welfare of individuals. The emergence of development economics can be attributed to the developments in the philosophical fields and the modernization process, the effects of the 1929 economic crisis, the destruction of the Second World War and the problems of underdeveloped countries. The aim of this study; The aim of this course is to examine the main views on new institutional economics within the context of transition economics. In this study, economic development theories which emerged in different periods were tried to be explained.