Suruç Ovası'nda yetiştirilen bazı pamuk tarlalarında (Gossypium hirsutuml.), mikro element beslenme düzeylerinin belirlenmesi(Fe, Mn, Cu and Zn)
Determination of micro elements nutrition (Gossypium hirsutuml) levels in some cotton fields(Fe, Mn, Cu and Zn)
  1. Tez No: 577839
  2. Yazar: NURAY BAYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KIZILGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı; toprak ve bitkide mikro element içeriğinin incelenmesi ve parametreler (mikro element sınır değerleri) ile arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Demir elementinin toprak ve bitki bünyesinde yetersiz olması halinde yapraklarda yeterince klorofil üretilmez. Çinko; bitkide gelişim metabolizmasında, enzimlerin aktifleştirilmesinde protein şeker ve karbonhidrat sentezine katılmasının yanı sıra, fotosentez solunum ve biyolojik membran stabilitesi üzerine etkisiyle ürün miktarı ve kalitesine doğrudan etki eder. Bakır; düzenli fotosentez gerçekleşmesi için gerekli bir elementtir, bitkilerde hücre duvarı oluşumunda yer alır, bu elementin noksanlığı durumunda bitki köklerine yeterince karbonhidrat aktarımı gerçekleşmez ve kökü olumsuz yönde etkiler. Bu denli önemli olan mikro elementlerin noksanlığı, verimi etkilediğinden çalışmamız önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, pamuk yetiştiriciliğinin yapıldığı Şanlıurfa ilinin, Suruç ilçesindeki arazilerden farklı tarlalardan olmak üzere20 farklı toprak ve bitki örnekleri alınıp, incelenmiştir. Bu araştırmadan toprak için elde ettiğimiz değerler; demirde %45 noksan, çinko %95 noksan, bakırda % 50 yeterli, manganda %50 noksan şeklinde olup, bitkide; ise her dört elemente de % 100 saptanmıştır. Bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuca göre; Suruç ilçesinde geniş alanda yetiştirilen pamuk bitkisinin; toprakta mikro element sınır değerleri değişmekte olup, bitkide ise mikro element sınır değerlerinin hepsinde noksanlık tespit edilmiştir. Öneri olarak çiftçiler bilinçlendirilmeli ve toprakta noksan olan mikro elementler için toprağa uygun asit karakterli gübreler yeterli ve dengeli miktarda verilmelidir, sulama ve diğer yetiştirme koşulları bitkiye en uygun şekilde yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The amount of nutrients in soil and plant, the relationship with the plant is important in terms of getting the best yield in fertilization. The concentration of micro elements in the soil is low. Microelements affect plants with regards to quality and yield. The elements of iron (Fe), zinc (Zn), copper (Cu), manganese (Mn) are absolutely essential elements for plant growth, but they also heavy metals. The aim of this study is to investigation of micro elements content in the soil and plants and determination of relationship between some parameters. Iron; insufficient chlorophyll in the leaves if the element is insufficient. Zinc; In addition to the introduction of protein sugar and carbohydrate synthesis in plant metabolism, enzyme activation, photosynthesis directly affects the amount and quality of the product due to its effects on respiration and biological membrane stability. Copper; is an element necessary for the occurrence of regular photosynthesis, it takes place in the formation of cell wall in plants. In case of deficiency of the element, enough carbohydrate transfer to plant roots cannot be transferred and the roots are affected negatively. The important thing is the lack of micro elements, which affects negatively of the yield, so our work is gaining importance. In this study, 20 different soil and plant samples were collected and examined from different fields from the lands in Suruç district of Şanlıurfa province where cotton has been produced intensively. The data obtained from this research for deficiency of micro elements in the soil were 45% for iron, zinc 95%, copper 50%, manganese 50%. The deficiency of all four elements in the plant was 100%. According to the results of this study, the limited of microelements values in Suruç district has been chanced in the soil and the deficiency was also identified in all of the microelements limit in the plant. It is suggested that farmers should be informed and suitable acid-bearing fertilizers should be applied with sufficient and balanced amount of soil for micro elements which are deficient in soil. Besides, irrigation and other growing conditions should be done in the most appropriate way to the plant.