Drying of zucchini by using tray drying and microwave pretreatment
Mikrodalga ön işlem ve tepsili kurutucu kullanarak kabak kurutulması
  1. Tez No: 577847
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde kabak (Cucurbita pepo L. var cylindrica) dilimleri mikrodalga ön işlemi ile ve ön işlem olmadan tepsili kurutucuda kurutulmuştur. Üç farklı mikrodalga güç seviyesinde (350, 490 ve 700 W) 7 dakika süreyle mikrodalga ön işlemi uygulanmıştır. Sıcak hava ile kurutma işlemi üç farklı sıcaklıkta (40, 50 ve 60°C) ve iki farklı hava akış hızında (1.0 ve 1.2 m/s) uygulanmıştır. Kurutma işlemi uygulanan kabakların kuruma davranışı, yığın yoğunluğu ve renk değişimleri incelenmiştir. Sıcaklığın, mikrodalga gücünün ve hava akış hızının arttırılmasının kurutma süresini azalttığı gözlemlenmiştir. Mikrodalga ön işleminin, ön işlem uygulanmayan örneklere göre kurutma süresinde önemli bir azalmaya yol açtığı gözlenmiştir. En kısa kurutma süresi 60°C sıcaklık 1.2 m/s hava akış hızı ve 700 W gücünde mikrodalga ön işlemi uygulanmış kabakta gözlenmiştir. Efektif nem difüzyon değerleri (Deff) 1.54*10-10 ve 2.75*10-9 m2/s arasında bulunmuştur. Minimum aktivasyon enerjisi 1.2 m/s hava akış hızında sıcak hava kurutma işleminde 20.51 kJ/mol, maksimum aktivasyon enerjisi ise 700 W mikrodalga ön işleminde 1.2 m/s hava akışı hızında 65.50 kJ/mol olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, zucchini (Cucurbita pepo L. var cylindrica) slices were dried with and without microwave pretreatment in the tray dryer. Microwave pretreatment was applied for 7 minutes at three different microwave power levels (350, 490 and 700 W). Hot air drying was carried out at three different temperatures (40, 50 and 60°C) and two different air flow rates (1.0 and 1.2 m/s). Drying behaviors, bulk density and color changes of the dried zucchinis were examined. Increasing the temperature, microwave power and air flow rate reduced the drying time. The microwave pretreatment was led to a significant reduction in the drying time compared to the non-pretreated samples. The shortest drying time was observed in the zucchini at 60°C with an air flow rate of 1.2 m/s and 700 W. Effective moisture diffusivity values (Deff) were found as between 1.54*10-10 and 2.75*10-9 m2/s. The minimum activation energy was found as 20.51 kJ/mol for hot air drying at 1.2 m/s air flow rate, and maximum activation energy was found as 65.50 kJ/mol for microwave pretreatment at 700 W air flow rate of 1.2 m/s.