Elma ağaçlarında sonbahar ve ilkbaharda yapraktan bor uygulamasının etkileri
Effects of foliar boron application in apple trees in autumn and spring
  1. Tez No: 577859
  2. Yazar: SALİH ÇİLEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Eskişehir koşullarında 2015-2016 yıllarında aynı bahçe içerisinde yer alan Granny Smith ve Red Chief elma çeşitlerinde sonbaharda hasattan sonra (30 Eylül) ve ilkbaharda çiçek tomurcukları farekulağı döneminde (3 Nisan) iken yapraktan bor uygulaması yapılmıştır. Uygulamaların polen canlılığı, polen çimlenmesi, meyve ağırlığı, meyve tutum oranı, verim, SÇKM, pH, titre edilebilir asitlik, meyve uzunluğu, meyve çapı ve sürgün uzunlukları üzerine etkileri incelenmiştir. Red Chief elma çeşidinde polen canlılığı, kontrolde % 93 ilkbahar uygulamasında % 98,03 ve Sonbahar uygulamasında % 98 olarak bulunmuştur. Polen çimlenme oranı, kontrolde % 28,3 ilkbahar uygulamasında % 55,3 ve sonbahar uygulamasında % 47 olmuştur. Verim, kontrolde 30,13 kg/ağaç, ilkbahar uygulamasında 34,87 kg/ağaç ve sonbahar uygulamasında 38 kg/ağaç olarak tespit edilmiştir. Granny Smith elma çeşidinde ise polen canlılığı, kontrolde % 82,8, ilkbahar uygulamasında % 94,03 ve sonbahar uygulamasında % 92,3 olmuştur. Polen çimlenme oranı, kontrolde % 32,7, ilkbahar uygulamasında % 61,8 ve sonbahar uygulamasında % 41 olarak bulunmuştur. Elma ağaçlarında sonbahar ve ilkbaharda yapraktan bor uygulamasında meyve tutum, verim ve kalitede artış olmuştur. Bu uygulamalardan sonbahar uygulamasında verim ve kalite artışı, ilkbahar uygulamasına göre daha fazladır. Elmalarda yapraktan B uygulamasının hasattan sonra sonbaharda yapılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
Boron application was made in Granny Smith and Red Chief apple varieties in the same garden in Eskişehir conditions between 2015-2016, after autumn harvest (September 30) and in spring when the flower buds were in the period of wild marjoram (April 3). The effects of the applications on pollen viability, pollen germination, fruit weight, fruit retention rate, yield, Brix, pH, titratable acidity, fruit length, fruit diameter and shoot length were investigated. Pollen viability in Red Chief apple cultivars determined as 98.03 % in spring application and 98 % in autumn application in the control group. Pollen germination rate was 28.3 % in the control group, 55.3 % in spring application and 47 % in autumn application. Yield was determined as 30.13 kg / tree in control group, 34.87 kg / tree in spring application and 38 kg / tree in autumn application. Pollen viability in Granny Smith apple cultivar was 82.8 % in control, 94.03 % in spring application and 92.3 % in autumn application. Pollen germination determined as 32.7 % in control, 61.8 % in spring application and 41 % in autumn application. There was an increase in fruit attitude, yield and quality in foliar boron application in autumn and spring in apple trees. Among these applications, yield and quality rise of autumn application is higher than that of spring application. It is advisable to apply foliar B application in autumn after harvest.