Kış spor tesislerinde örgütsel yenilikçilik
Organizational innovation in winter sports facilities
  1. Tez No: 577873
  2. Yazar: EVREN KULANŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORCAN MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Erzurum kış spor tesislerinin yönetici, personel, sporcu ve antrenör bakımından yenilikçi davranış algı düzeyleri ve farklılıklarını araştırmaktır. Araştırmanın evrenini; Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan kış spor tesislerindeki yönetici, personel, sporcu ve antrenör oluştururken; örneklem grubu ise 10 yönetici, 51 personel, 151 sporcu ve 34 antrenör olmak üzere toplam 246 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Innovativeness Scale (IS) (1977) yılında H. Thomas Hurt, Katherine Joseph ve Chester. D. Cook tarafından geliştirilen, Kılıçer ve Odabaşı (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 20 soruluk anket, Aslaner'in (2010) çalışmasında modifiye edilerek 15 soru haline getirilmiş olan Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS v22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi için frekans analizi, ölçeklerin normal dağılım uygunluğunu saptamak için Skewness ve Kurtosis testi kullanılmıştır. Yenilikçi davranış düzeylerinin belirlenmesinde betimleyici istatistik, cinsiyet, medeni durum, lisanslı olarak spor yapılıp yapılmadığı ve yurt dışı deneyiminin olup olmadığı gibi özelliklerle yenilikçi davranış algısı ilişkisinin tespiti için bağımsız gruplarda t-testi; yaş, eğitim durumu, kurumdaki çalışma süresi, gelir düzeyi ve kurumdaki pozisyonuna göre yenilikçi davranış algısının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate innovative behavior perception levels of the managers, the staff, the athletes and the coaches in winter sports facilities in Erzurum and the differences among them. The population of the research consists of the managers, the staff, the athletes and the coaches within the body of Erzurum Provincial Directorate of Youth Services and Sports whereas the sample group consists of 10 managers, 51 personnel, 151 athletes and 34 coaches with the total number of 246 people. In the study, the scale of individual innovation developed by H. Thomas Hurt, Katherine Joseph and Chester D (1997), 20 items version adapted to Turkish by Kılıçer and Odabaşı (2010) and 15 items version modified by Aslaner was used. SPSS v22.0 statistical package program was used to evaluate the data obtained. Frequency analysis to determine the demographic characteristics of the participants, the Skewness and Kurtosis scale test was used to determine the suitability normal distribution. Descriptive statistics is used in the determination of the levels of innovative behavior, t-test in independent groups is used in the determination of the relation between the features such as gender, marital status, whether or not doing sports as a licensed athlete and whether or not having an experience abroad and one-way analysis of variance (Anova) was used to compare the perception of innovative behavior according to age, educational background, working time in the institution, income level and position in the institution.