Elit düzey sporcuların iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of communication skills of elite athletes in terms of different variables
  1. Tez No: 822549
  2. Yazar: MUHAMMET NUMAN BÜYÜKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS SİNAN BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada elit düzey sporcuların iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma grubunu Trabzon ilinde bulunan spor tesislerinde faaliyet gösteren elit düzeydeki sporcular oluştururken örneklem grubunu; bu grup içerisinden rastgele yöntemle seçilen 176 kadın, 45 erkek olmak üzere toplamda 221 sporcu oluşturmaktadır. Sporcuların iletişim becerileri algılarını ortaya koymak amacıyla, İletişim becerileri ölçeği kullanılmıştır. İletişim becerileri ölçeği 2014 yılın da Korkut Owen ve Bugay tarafından geliştirilmiştir. Ölçek toplam 25 maddeden oluşup; İletişim ilkeleri ve temel beceriler, iletişim kurmaya isteklilik ve etkin dinleme, kendini ifade etme, sözel olmayan iletişim, iletişim toplam olmak üzere 5 alt boyut şeklinde derecelendirilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmış, normal dağılım göstermesi sebebiyle parametrik testlerin uygulanması tercih edilmiştir. İki değişkenin yer aldığı sorularda t testi, ikiden fazla değişkenin yer aldığı sorularda Anova testi uygulanarak bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular: Sporcuların cinsiyet, branş, ve gelir düzeyi değişkenine göre iletişim beceri düzeylerine yönelik anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çalışmaya katılanların eğitim düzeylerine ilişkin iletişim becerilerinin karşılaştırılmasında; iletişim kurmaya isteklilik ve etkin dinleme ve kendini ifade etme alt boyutları ile ölçek toplam puanında anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Buna göre; iletişim ilkeleri ve temel beceriler ve kendini ifade etme alt boyutları ile ölçek toplam puanında üniversite eğitim düzeyine sahip katılımcıların puan ortalamaları lise düzeyinde olan katılımcılara oranla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuç: Cinsiyet, branş, ve aile gelir düzeyi değişkeninin sporcuların iletişim becerileri düzeylerinde değişikliğe neden olmadığı, yaş, uluslararası başarı ve milli sporcu olma değişkenleri anlamlı farklılıklar içerse de genel olarak elit düzey sporcularının iletişim becerileri düzeylerinin normal olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the communication skills of elite level athletes in terms of different variables. Method: While the research group consists of elite level athletes operating in sports facilities in the province of Trabzon, the sample group; A total of 221 athletes, 176 women and 45 men, were selected randomly from this group. Communication skills scale was used in order to reveal the communication skills perceptions of the athletes. Communication skills scale was developed by Korkut Owen and Bugay in 2014. The scale consists of 25 items in total; Communication principles and basic skills, willingness to communicate and active listening, self-expression, non-verbal communication, communication were graded as 5 sub-dimensions. It was checked whether the obtained data showed a normal distribution, and parametric tests were preferred due to the normal distribution. Findings were obtained by applying the t test for questions involving two variables and the Anova test for questions involving more than two variables. Findings: There was no significant difference in the communication skill levels of the athletes according to the gender, branch, and income level variable. In the comparison of the communication skills of the participants regarding the education level; A significant difference was found in the sub-dimensions of willingness to communicate, active listening and selfexpression, and the total score of the scale. According to this; communication principles and basic skills and self-expression sub-dimensions, and the total score of the scale, the mean score of the participants with a university education level was found to be significantly higher than the participants with a high school level. Conclusion: It was concluded that the variables of gender, branch, and family income level did not cause any change in the communication skills of the athletes, and although the variables of age, international success and being a national athlete included significant differences, the communication skills levels of the elite level athletes were generally normal.