Kış sporları tesislerinde çalışan yönetici ve personellerin mesleki benlik saygısı düzeyleri ile yenilikçi davranış algı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of professional self-esteem levels and innovative behavior perception levels of managers and personnel working in winter sports facilities
- Tez No: 768419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ALPARSLAN KURUDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kış sporları tesislerinde çalışan yönetici ve personellerin mesleki benlik saygıları ile yenilikçi davranış algılarının incelenmesi ve aynı zamanda bu alanda yapılan çalışmalara katkı sağlamaktadır. Yöntem: Çalışmanın evreni kış sporları tesislerinde çalışan yönetici ve personelleri kapsamaktadır. Örneklemi ise kış spor tesislerinde çalışan toplam 202 yönetici ve personel oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği ve Yenilikçi Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. Mesleki benlik saygısı ve yenilikçi davranış düzeylerinin ikili gruplarda karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla gruplarda karşılaştırılmasında ANOVA analizinden yararlanılmıştır. ANOVA analizinde elde edilen farklılıkların hangi gruplarda meydana geldiğini belirlemek için çoklu karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Mesleki benlik saygısı ve yenilikçi davranış arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Evli çalışanların mesleki benlik saygıları bekar çalışanlardan yüksek bulunmuştur. 41 yaş ve üzeri çalışanların mesleki benlik saygıları, 30-41 yaş ve 30 yaş ve altı çalışanlardan yüksek bulunmuştur. Lise mezunu çalışanların mesleki benlik saygısı düzeyleri ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunu çalışanlardan düşük bulunmuştur. Mesleki kıdemi 14 yıl ve üzeri çalışanların mesleki benlik saygısı düzeyleri, 6-13 yıl ve 5 yıl ve altı mesleki kıdeme sahip çalışanlardan daha yüksek bulunmuştur Sonuç: Çalışanların mesleki benlik saygıları ile yenilikçi davranışları arasında pozitif ve orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu durumda çalışanların mesleki benlik saygıları arttığında yenilikçi davranışlarının da orta düzeyde artacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the professional self-esteem and innovative behavior perceptions of the managers and staff working in winter sports facilities and also contribute to the studies in this field. Method: The universe of the study includes the managers and staff working in the winter sports facilities. The sample consists of 202 managers and personnel working in winter sports facilities. Personal Information Form, Professional Self-Esteem Scale and Innovative Behavior Scale were used as data collection tools in the research. SPSS 26 program was used in the analysis of the research data. Independent sample t-test was used to compare professional self-esteem and innovative behavior levels in paired groups, and ANOVA analysis was used to compare more than two groups. Multiple comparison tests were applied to determine in which groups the differences obtained in the ANOVA analysis occurred. The relationship between professional self-esteem and innovative behavior was examined by Pearson Correlation Analysis. Findings: Professional self-esteem of married employees was found to be higher than that of single employees. Professional self-esteem of employees aged 41 and over was found to be higher than those aged 30-41 and those aged 30 and under. Professional self-esteem levels of high school graduate employees were found to be lower than those of associate, undergraduate and graduate graduates. The professional self-esteem levels of employees with a professional seniority of 14 years and above were found to be higher than those of employees with 6-13 years and 5 years or less of professional seniority. Result: A positive and moderately significant relationship was found between the professional self-esteem of the employees and their innovative behaviors. In this case, it is possible to say that when the professional self-esteem of the employees increases, their innovative behaviors will also increase moderately.