İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği analizleri (İstanbul Avrupa Yakası örneği)
Istanbul Metropolitan Municipality Park Garden and Green Areas Department Occupational Health and Safety Analysis (İstanbul European Side case)
- Tez No: 577931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Yapılan işin ağırlığına göre çalışılan ortamlar çalışanların sağlıklarını olumsuz yönde etkileyen faktörlerle doludur. Bu faktörler zaman zaman iş kazalarına veya meslek hastalıklarına neden olmakta, bunun sonucunda da çalışan bireyde bedensel, ruhsal ve sosyal sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Yapılan bu çalışma ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Avrupa Yakası park bahçe ve yeşil alanlarda çalışanların çalışma koşulları analiz edilmeye çalışılmıştır. Park, bahçe ve yeşil alanlarda yapılan imalat, bakım ve onarım çalışmalarında iş güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskler ile çalışma koşullarına bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıklara dönük çözüm önerileri ile çalışma koşularının iyileştirilmesi çalışma kapsamında araştırılmıştır. Çalışma kapsamında veri elde etmek için anketten yararlanılmış ve toplam 207 çalışana ulaşılarak anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların %39'unun 5 yıldan daha fazla iş deneyimine sahip oldukları belirlenmiştir. Katılımcıların %93,2'sinin işe başlarken sağlık muayenesi olduğu %51,7'sinin de bir eğitime tabi tutuldukları saptanmıştır. Katılımcılar en çok bir sağlık sorunu yaşadıklarında işyeri hekimine gittiklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların %8,2'sinin iş kazası geçirdiği tespit edilmiştir. Katılımcıların en çok akşamları ağrı çektikleri ve en çok da bel ağrısı, sırt ağrısı ve ayak ağrısından rahatsızlık yaşadıkları belirlenmiştir. Bu ağrıların oluşmasında etkili olan en önemli faktörün, işle ilgili olarak yapılan zorunlu hareketlerin olduğu tespit edilmiştir. Katılımcılar bu tür ağrılardan kurtulmak için stressiz bir çalışma ortamının oluşturulmasını ve bu ağrıya neden olan faktörlerle ilgili eğitim verilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The work areas are full of factors that affect employees' health negatively according to the workload. These factors time to time cause occupational accidents and diseases; as a result, physical, mental and social health problems arise in the individual. The working conditions of the employees who work in the parks, gardens, and green-fields in the European side of Istanbul Metropolitan Municipality are tried to be analyzed with this study. The hazards and risks that may arise in terms of work safety during the production, maintenance and repair works in the parks, gardens, and green-fields; the diseases that related to working conditions; the solutions recommendations for these diseases and the betterment of working conditions are examined within the scope of this study. Survey is used in order to acquire data for the study, and 207 employees are conducted a survey. At the end of the study it is defined that 37% of the participants have more than 5 years of work experience. It is detected that 93, 2% of the participants got medical examination when starting the work and 51, 7% of the participants were trained. Participants state that they go to the occupational physician mostly when they have a health problem. It is detected that 8, 2% of the participants had a work accident. It is identified that participants have pain in the evenings at most and they suffer from backache, low back pain, and foot pain mostly. According to this study, the most important factor causing these pains is the compulsory moves related to the work. Participants state that a stress-free work environment is necessary in order to get rid of pain, and training about the factors that cause this pain should be given to the employees.