İki aksı yönlendirilebilen üç akslı ağır hizmet aracı yönlendirme sisteminin bilgisayar destekli tasarımı ve analizi
A steering system design and analysis for 6x6 heavy duty vehicle
  1. Tez No: 577932
  2. Yazar: ZEKİ CAN KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, sabit akslı bir 6x6 ağır hizmet aracı için yönlendirme sistemi tasarımı hesaplama çalışması gerçekleştirilmiştir. Üç akslı bu araçta birinci ve üçüncü akslardan yönlendirme gerçekleştirilebilmektedir. Ackermann hatası müsaade edilen sınırlar içinde kalacak şekilde, birinci ve üçüncü aks yönlenme sistemi üç boyutlu tasarlanmıştır. Ardından sistemi oluşturan mekanizmanın zinciri oluşturulmuş ve kinematik analizi yapılmıştır. Her iki aksta kullanılan yardımcı ve ana hidrolik silindirlerin kapasite değerleri belirlenerek gerekli olan debi, piston çapı vb. değerler hesaplanmıştır. Son olarak geometrik olarak nihai halini almış sistemin yapı elemanları sonlu elemanlar yöntemi ile gerilmeler açısından kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a steering system design which belongs a heavy duty 6x6 ARFF vehicle has done. This 3-axle vehicle has steering capacity for its first and third axle. The steering system was designed so that the Ackermann error was within the permissible limits, followed by a chain of the mechanism forming the system and kinematic analysis. Capacity values of the auxiliary and main hydraulic cylinders used on both axles were determined and the required flow, piston diameter and so on. Design parameters are calculated. Finally,steering system components has examined with finite element methods to control safety coefficent.