Nesnelerin interneti temelli uygulamalarda kullanılabilecek düşük güçlü kablosuz haberleşme protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of low power wireless communication protocols that can be used in iot based applications
- Tez No: 577935
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber nesnelerin interneti giderek önem kazanmaya başlamış ve farklı çalışma alanındaki ihtiyaçları karşılamaya aday olmuştur. Günümüz teknolojisinde nesnelerden İnternet ağına erişerek çeşitli bilgileri alması veya tam tersi bilgileri uzaktaki noktaya yollaması beklenmektedir. Ayrıca nesnelerin bir sistemin parçası olarak birbiriyle ile de haberleşmeleri gerekebilmektedir. Bu amaçla kullanılabilecek düşük güç tüketen protokollerden bazıları Zigbee, Thread ve Bluetooth 5.0'dır. Bu çalışma kapsamında bu protokollerin mesh topolojisini destekleyen ağ protokollerinin güç tüketimi, kaynak kullanımı, haberleşme mesafesi ve düğümler arası seyahat hızı kategorileri altında birbirleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma boyunca bütün protokol için de ortak donanım platformu kullanılmıştır. Böylece protokollerin donanımdan bağımsız olarak karşılaştırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) has been gained importance with fast developing technology and is a good candidate for requirements in different areas. Today, objects are expected to access the Internet network for receiving and transmitting various information. It is also needed for them to communicate with each other as part of a system. ZigBee, Thread and Bluetooh5.0 protocols can be used for these purposes. A comparison of these protocols supporting mesh topology in terms of power consumption, resource utilization, communication distance and speed is carried out within the scope of this study. All protocols are implemented on the same hardware platform so that a fair comparison without hardware effect is performed.