Zebra balığı (Danio rerio, Hamilton 1822) üretimi
Zebra fish (Danio rerio, Hamilton 1822) production
- Tez No: 577936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Zebra balığı (Danio rerio, Hamilton 1822) anaçlarının üreme öncesi ve sonrası davranışları, üretim koşulları, yumurtaların embriyonik gelişimi ve farklı su sıcaklıklarında larva gelişimi takibi amaçlanmıştır. Çalışmada başlangıç ağırlıkları ortalama 0.43±0.01g olan anaçların 6 aylık çalışma sonunda ortalama 0.62±0.01g'a ulaştıkları belirlenmiştir. Çalışma sonunda anaçların yaşama oranı (YO) %100, canlı ağırlık artışı (CAA) 0.19±0.02g, oransal ağırlık artış oranı (OAA) %49.49±7.71 ve kondisyon faktörü 0.85±0.02 olarak belirlenmiştir. Çalışmada 3 çift anacın üreme davranışı gösterdiği, dişi anaçların ortalama ağırlıkları 0.76±0.0g, erkek anaçların ortalama ağırlıkları 0.37±0.02g olarak belirlenmiş olup elde edilen yumurta sayıları ile anaç ağırlıkları arasında yapılan regresyon analizi sonucunda orta kuvvette bir ilişkinin varlığı belirlenmiştir (R2= 0.45).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate of behavior of Zebrafish (Danio rerio, Hamilton 1822) broodstock before and after breeding, production conditions, embryonic development of eggs and larval development at different water temperatures. Broodstocks with an initial average weight of 0.43±0.01g were reached to average 0.62±0.01g in weight at the end of 6-month. The survival rate (SR) was 100%. The average live weight gain (LWG), weight gain ratio (WGR) and condition factor were 0.19±0.02g 49.49±7.71%, 0.85±0.02 respectively. In present study, the three couple of broodstocks were showed reproductive behavior and the average weight of female and male brootstocks were 0.76±0.0g and 0.37± 0.02g, respectively. As a result of the regression analysis between the weights of these broodstocks and the number of eggs was determined to a medium-strong relationship (R2=0.45).