Nesnelerin interneti destekli algılayıcı arabirimi tasarlanarak veri toplama ağı geliştirilmesi
Developing a data collection network by designing an iot-based sensor interface
- Tez No: 617054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEPERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada araştırmacıların alan çalışmalarında kullanımına yönelik nesnelerin interneti destekli algılayıcı arabirimi tasarlanarak veri toplama ağı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda OrangePi Zero temelli veri toplama ve sunucu görevlerini üstelenecek bir ana modül tasarlanmıştır. Verilerin tutulmasında MongoDB veri tabanı kullanılmış, servis uygulamaları içinse NodeJS Express tercih edilmiştir. Kullanıcı arabirimi için AngularJS kullanılarak web arabirimi oluşturulmuştur. Modbus, I2C ve OneWire gibi protokoller kullanılarak amaca yönelik algılayıcılar ve diğer modüllerin kullanımına imkân verecek şekilde bir yapı oluşturulmuştur. Modbus RTU RS485 veya I2C protokolleri kullanarak ana modüle birlikte kullanılabilecek ayrı bir yardımcı modül tasarlanmıştır. Tasarlanan yardımcı modül üzerinde analog ve dijital portlar ile hx711 yük hücresi yükselticisi yer almaktadır. Ana modül ve yardımcı modülün yazılımı hazırlanarak gerekli konfigürasyonları yapılmıştır. Gerçekleştirilen sisteme çeşitli algılayıcılar bağlanarak test edilmiş ve araştırmacıların alan çalışmalarında kullanılabileceği bir yapı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to create a data collection network by designing the internet supported sensor interface of the objects for the use of researchers in field studies. In this context, a main module is designed to handle Orange Pi Zero based data collection and server tasks. MongoDB database was used for data retention and NodeJS Express was preferred for service applications. The web interface has been formed for the user interface using AngularJS. Modbus, I2C and OneWire protocols are used to create a structure that allows the use of purposeful sensors and other modules. Modbus RTU A separate auxiliary module is designed to be used together with the main module using RS485 or I2C protocols. There are analog and digital ports and hx711 load cell amplifier on the designed auxiliary module. The software of the main module and auxiliary module have been prepared and the necessary configurations have been made. It was tested by connecting various sensors to the system realized and it was found that it was a structure that could be used in field studies by researchers.