Speech enhancement using extreme learning machine
Aşırı öğrenme makinesi ile ses iyileştirme
- Tez No: 577968
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEMA KOÇ KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gürültü, konuşma iletişimi (telefon), konuşma tanıma ve endüstriyel ortamlar gibi birçok konuşmaya dayalı uygulamayı etkiler ve engeller. Bu istenmeyen sinyaller, insan ortamlarından veya diğer insanlardan (örtüşen konuşma) veya başka bir kaynaktan gelebilir. Konuşma iyileştirme algoritmasının amacı, gürültü ile bozulmuş konuşma sinyallerinin kalitesini ve anlaşılabilirliğini arttırmaktır. Bu nedenle, uzun yıllar boyunca konuşma iyileştirme algoritmaları önemli bir araştırma alanı olmuştur. Bu tez, konuşma iyileştirme süreci için yenilikçi bir öğrenme algoritması olan Aşırı Öğrenme Makinesi (ELM) kullanmaktadır. ELM algoritması klasik konuşma geliştirme algoritmalarından daha iyidir. Algoritmanın etkinliğini ve doğruluğunu belirlemek için kullanılan iyileştirme yöntemi farklı gürültü seviyeleri (0dB, 5dB, 10dB, 15dB) ve farklı sinyal tipleri için Derin Gürültü Otomatik Kodlayıcı (DAE) algoritması ile karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlar, ELM yönteminin pik sinyal / gürültü oranı (PSNR) açısından diğer yaklaşımlardan daha yüksek performans ve verime sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bu yöntem daha az zamanda daha yüksek doğruluk sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Noises affect and hamper a lot of speech-based applications, like speech communication (telephone), meetings, recognition, and industrial environments. These unwanted signals come from the person environments or other persons (overlapping speech) or from any other source. The aim of the speech enhancement algorithm is to increase the quality and intelligibility of noise degraded speech signals. Therefore, for many years the enhancement of speech has been a major research area. This thesis uses Extreme Learning Method (ELM) which is an innovative learning algorithm in the speech enhancement process. The ELM algorithm is better than the classical speech enhancement algorithms. To determine the efficiency and accuracy of the algorithm the proposed enhancement method is tested and compared with Deep De-noising Auto Encoder (DAE) algorithm for a different type of signals by using different noise levels (0dB, 5dB, 10dB, 15dB). Experimental results show that the ELM method has higher performance and efficiency than the other approaches in terms of peak signal to noise ratio (PSNR). Additionally, the method achieves higher accuracy with less time.