Odun karışımı ve tutkal mol oranının lif levhanın fiziksel, mekanik ve kimyasal özelliklerinin değişimine etkisi
The effect of wood mixture and glue mol ratio on the change of physical, mechanical and chemical properties of fi̇ber board
- Tez No: 577975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
MDF üretiminde en önemli girdi odun ile beraber tutkaldır. Üre formaldehit ve melamin üre formaldehit kullanılan başlıca tutkallardandır. Odun karışımı ve tutkal mol oranı levhada ki serbest formaldehit oranı başta olmak üzere bütün mukavemet değerlerine etki etmektedir ve bu nedenle çalışmaya konu edilmiştir. Bu çalışmada odun karışımı ile levhanın fiziksel mekanik ve kimyasal özelliklerinin değişimi incelenecektir. Dört farklı odun karışımı kullanılacaktır. Aynı odun karışımında tutkal mol oranı değiştirilip levha mukavemet değerleri üzerinde ki etkileri laboratuvar ortamında yapılan ölçümlerle tespit edilecektir. Bu işlem dört odun karışımına uygulanacaktır. Bu çalışma ile farklı odun karışımına ait elde edilecek test sonuçlarıyla orman endüstrisinde kullanılan tutkalların daha etkin değerlendirilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important input is glue in MDF pruduction. Urea formaldehyde and melamine urea formaldehyde are mainly used glues. The wood mixture and molar ratio of the glue affects all the streng values, especially the free formaldehyde content on the fiber and for this reason it is mentioned in this project.In this project, wood mixture and changing of the fiber's physical, mechanical, and chemical features will be examined. Four different types of wood will be used. Molar ratio of the glue in the same wood will be changed and the effect of this changing on the fiber streng values will be determined by measurements made in the laboratory experiments. This application will be applied on four different types of wood. It is thought that this project will contribute to the more effective evaluation of the glue's used in the forest industry with the results of the experiment with different molar ratios.