Molecular and morphological identification of arbuscular mycorrhizal fungi in Kutahya mine-tailings: Bio-phytoremediating at mine site
Kütahya maden toprağindaki arbusküler mikorhizal funguslarin moleküler ve morfolojik yöntemlerle belirlenmesi: Maden bölgesinde biyo-fitoremediasayon
- Tez No: 577977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMADALI KHALVATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tavşanlı, Türkiye'nin Kütahya şehrinde bulunan bir kömür maden ocağıdır. Maden ocağının etrafı ağır metallerle kontamine olmuştur. Ağır metal kontaminasyonu biyota, ekosistem işlevi ve yapısı için tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle, maden topraklarının remediasyonu toksik elementlerin giderimi ve tahribatı için büyük önem teşkil etmektedir. Biyo-fitoremediasyon; kirleticilerin giderimi, detoksifiye edilmesi veya toksik olmayan materyallere çevrilmesi amacıyla bitkilerin, mikroorganizmaların veya her ikisinin kullanılmasına denir. Arbusküler Mikorhizal Fungi (AMF) birçok bitki türüyle simbiyotik ilişki kurarak onların ağır metal kontaminasyonu, kuraklık, asitlik gibi ekstrem çevre koşullarında hayatta kalmasına yardım etmektedir. Tavşanlı ağır metal kontaminasyonu nedeniyle stresli bir çevre olduğu için, yerel bitkilerin zorlu koşullar altında hayatta kalmak için AMF ile ilişki içinde olduğu hipotezi kurulmuştur. Bu çalışmada biyo-fitoremediasyon yöntemlerinin Tavşanlı maden toprağı için nasıl uygulanabileceği araştırılmıştır. Maden bölgesinden toprak ve yerel bitki örnekleri alınıp sera deneylerinde Sorghum bicolor L. tohumları konukçu bitki olarak kullanılmıştır. Sorgum bitki kökleri moleküler ve morfolojik yöntemler kullanılarak AMF varlığını araştırmak için incelenmiştir. Toprak örneklerindeki AMF'yi tespit etmek için DNA ekstraksiyonunu takiben, ITS bölgesini hedefleyen spesifik primerler kullanılmıştır. Elde edilen DNA izolatları dizilenmiştir ve fungi veritabanıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tavsanli is a coal mining site located in Kutahya, Turkey. The tailings of this mine site are contaminated with heavy metals. Heavy metal contamination possesses a threat to the biota, ecosystem function and structure. Thus, remediation of mine tailing is crucial for the removal and destruction of toxic elements. Bio-phytoremediation is the use of plants, microorganisms or both to remove, detoxify, sequester contaminants or convert them into non-toxic materials. Arbuscular Mycorrhizal Fungi (AMF) have the ability to form symbiotic relationship with plenty of plant species and help them cope with extreme environmental conditions such as heavy metal pollution, drought, acidity. Since Tavsanli stands for a stressed environment due to its contamination, it is hypothesized that native plants have an interaction with Arbuscular Mycorrhizal Fungi in order to support plants to thrive in harsh conditions. This thesis examined how bio-phytoremediation methods can be implemented for the Tavsanli mine tailings. Soil samples and native plants were obtained from the mine site and greenhouse experiments were carried out with Sorghum bicolor L. seeds as host plant. Then roots were examined using both molecular and morphological techniques to investigate the presence of AMF which are known to bioremediate heavy metal contaminated sites. Following the DNA extraction, specific primers that target the Internal Transcribed Spacer (ITS) region were used to identify the AMF in the soil samples, DNA isolates were sequenced and compared to the fungi database.