Tarsus bağ alanlarındaki doğal vesiküler arbüsküler mikorizal (VAM) fungusların varlığı ve enfeksiyon oranlarının araştırılması
Investigation of the presence and infection rates of natural vesicular-arbuscular mycorrhizal (VAM) fungi in tarsus vineyards
- Tez No: 970953
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT SONER AKGÜL, DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Vesiküler arbüsküler mikoriza (VAM) fungusları, asma kökleriyle simbiyotik ilişkiler kurarak su ve besin alımını artırmakta, bitkilerin kuraklık ve tuzluluk gibi stres koşullarına toleransını güçlendirmekte ve bitki beslenmesine katkılar sağlamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, Tarsus bağ topraklarında doğal mikoriza funguslarının varlığını, yoğunluğunu ve çeşitliliğini belirlemek ve farklı asma anaçlarıyla olan etkileşimlerini kontrollü inokulasyon denemeleri ile değerlendirmektir. Sörvey çalışmasıyla farklı bağ alanlarından toprak ve kök örnekleri toplanmış, 10 gram topraktaki mikoriza sporlarının yoğunluğu, bağlarda asma köklerindeki enfeksiyon oranları (%) belirlenmiştir. İzole edilen sporların morfolojik ve moleküler tanısı yapılmış, bunlar sorgum bitkilerinde çoğaltılmış ve asma anaçlarına (110-Richter, 140-Ruggeri, 1103 Paulsen ve Kober 5BB) inokule edilerek topraktaki spor yoğunluğu ve fidanları kolonize etme performansları ortaya çıkarılmıştır. İlçedeki bağlarda iki mikoriza türü (Funneliformis coronatum ve Septoglomus jasnowskae) saptanmış, F. coronatum'un yaygın tür olduğu bulunmuştur. İlçedeki bağ topraklarında mikorizal spor yoğunluğu 38-96 (adet/10 g toprak) arasında, asma köklerindeki enfeksiyon oranları %23-63 arasında değişmiştir. F. coronatum sorgum köklerini daha fazla enfekte etmiş, kontrole göre topraktaki spor yoğunluğu daha yüksek bulunmuştur. Bu türlerin asma anaçlarına inokulasyonuyla, kontrole göre kök yaş ve kuru ağırlıkları önemli miktarda artmıştır. İki türün 110-Richter ve 140-Ruggeri anaçlarının saksı topraklarında ürettiği spor yoğunluğu arasında fark bulunmazken, F. coronatum Kober-5BB ve 1103-Paulsen anaçlarında S. jasnowskae'ya göre daha fazla spor üretmiştir. Buna karşın bu türlerin Kober-5BB ve 1103-Paulsen anaçlarını enfekte etme yüzdeleri arasında fark bulunmamıştır. F. coronatum 140-Ruggeri'yi enfeke etmede S. jasnowskae'ya üstünlük sağlarken, 110-Richter anacında bu durumun tam tersi meydana gelmiştir. Bu çalışmadaki mikoriza türlerinin geleneksel tarım yapılan bağlardan izole edildiği göz önünde tutulursa, iki türün çoğaltılarak karışım halinde tüplü asma fidanı üretiminde kullanılabileceğini veya ticari preparatların içeriklerine dahil edilerek bağ alanlarında değerlendirilebileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vesicular-arbuscular mycorrhizal (VAM) fungi establish symbiotic relationships with grapevine roots, thereby enhancing water and nutrient uptake, strengthening plants' tolerance to stress conditions such as drought and salinity, and contributing to plant nutrition. This study aims to determine the presence, abundance, and diversity of natural mycorrhizal fungi in Tarsus vineyard soils and to evaluate their interactions with different grape rootstocks through controlled inoculation experiments. Soil and root samples were collected from different vineyard areas through a survey study, and the density of mycorrhizal spores in 10 grams of soil and the infection rates (%) in vine roots were determined. The morphological and molecular identification of the isolated spores was performed, and these were propagated in sorghum plants and inoculated into rootstocks (110-Richter, 140-Ruggeri, 1103 Paulsen, and Kober 5BB) to determine their spore density in the soil and their performance in colonizing seedlings. Two mycorrhizal species (Funneliformis coronatum and Septoglomus jasnowskae) were identified in the vineyards of the district, and F. coronatum was found to be the predominant species. The mycorrhizal spore density in the vineyard soils of the district ranged from 38 to 96 (spores/10 g soil), and the infection rates in grapevine roots varied between 23% and 63%. F. coronatum infected sorghum roots more extensively, and its spore density in the soil was higher than in the control. Inoculation of these species into grapevine rootstocks significantly increased root fresh and dry weights compared to the control. While there was no difference in spore density produced in potting soil between the 110-Richter and 140-Ruggeri rootstocks of the two species, F. coronatum produced more spores than S. jasnowskae on Kober-5BB and 1103-Paulsen rootstocks. However, there was no difference in the percentage of infection of these species in the Kober-5BB and 1103-Paulsen rootstocks. F. coronatum was superior to S. jasnowskae in infecting 140-Ruggeri, while the opposite was true for the 110-Richter rootstock. Considering that the mycorrhizal species in this study were isolated from vineyards under conventional farming practices, it was found that the two species could be propagated and used in the production of potted vine seedlings in mixtures or included in the contents of commercial preparations for use in vineyards.