Yayla evlerinin modernizasyonu
Modernization of the high-plateau housing in eastern black sea region
- Tez No: 57798
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET YAYLA EVLERİNİN MODERNİZASYONU Araştırmanın temel amacı Anadolu'nun Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kalan ^ayla yerleşmelerindeki mimarsız mimarinin modernizasyonu için yeni bir rjrıetedoloji geliştirmektedir. Bilindiği gibi Anadolu hemen hemen bütün eski kültürlerin yeşerdiği bir tbprak parçasıdır. Bu toprak parçasında ve zengin mimari kültür içinde kullanılan geleneksel evler özellikle yayla evleri en önemli yeri teşkil ederler. Bu arştırma projesinin amaçları maddeler halinde şöyle sıralanabilir: Temel grafik ve fotografik tekniklerden yararlanılarak var olan yayla evlerinin son (jlurumunun tespit edilmesi, Çevrenin modernizasyonu için temel prensipleri, teknikleri ve işlemlerin Sunulması, -Turizm amaçlı modernizasyonu ön görülan evlerin kullanım yollarının şraştırı İması, Herki araştırmalar için alandaki çalışma noktalarını tespit etmek ve yeni boyutların cjjrtaya konulması. Araştırma altı temel bölüm, referanslar ve eklerden oluşmaktadır. ^Vnahtar Kelimeler: Modernizasyon, Yayla, Turizm, Turizm mimarlığı, Geleneksel mimari, Ölçek. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY MODERNIZATION OF THE HIGH-PLATEAU HOUSING IN EASTERN BLACK SEA REGION The basic aim of this research project is to introduce a new methodology in rhodernizing vernacular housing of the high-plateau housing of the Eastern Black Sea Regions of Anatolia. Anatolia is the mather land of the almost ail old cultures and civilizations. Vernacular housing and specially Eastern Black Sea Region folk housing are the most important part of this rich architectural heritage. The aims of this research project are following: -To get a sound picture of this vernacular settlements by using basic orthographic communication and photographic techniques, -To set up the basic principles and operation modes of the modernization of this environment, -To search the ways of using these modernized houses for tourist accomudation, -To put forward new dimensions for further research in the field. The research report is consisted of six main sections, references and appendices. IjCey Words: Modernization, High plateau, Tourism, Tourism architecture, Vernacular, Scales. VII