Motivasyon faktörlerinin sivil havacılık yer işletmelerinde ki personeller üzerindeki etkileri ve bu motivasyon faktörlerinin iş performansı ile olan ilişkisinin incelenmesi, İstanbul ili örneği
The effects of motivational factors on the staff in civil aviation ground handling and the investigation of the relationship between the motivational factors and the work performance, the case of Istanbul province
- Tez No: 578008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma; sivil havacılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yürütüldüğü İstanbul ilindeki sivil havacılık yer hizmetlerinde çalışan personelin motivasyon faktörleri ile iş performansı arasındaki ilişkinin ortaya konulmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan iki havalimanında faaliyet gösteren sivil havacılık yer hizmetleri kuruluşlarındaki harekât, yolcu hizmetleri ve ramp departmanlarında çalışan personeller oluşturmaktadır. Araştırmanın yapıldığı tarihlerde aktif çalışan, raporlu-izinli-red edenler dışında 189 personele ulaşılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmanın verileri; sosyodemografik özellikleri, motivasyon faktörleri ölçeği ve iş performansı ölçeği sorularından oluşan anketin uygulanmasıyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to reveal the relationship between motivational factors and work performance among the staff working in civil aviation ground services in Istanbul, where civil aviation activities are carried out intensively. The population of the study consists of the staff working in the operations, passenger services and ramp departments of civil aviation ground services operating in two airports in Istanbul. At the time of the survey, 189 employees were included in the study except for those who were actively employed, on sick leave or off work and refused to participate. The data of this cross-sectional and descriptive study were collected by administering a questionnaire form including sociodemographic characteristics, motivational factors scale and work performance scale.