Cooling analysis of a long distance bus cabin using experimental and numerical methods
Bir uzun mesafe seyahat otobüsü kabininin soğutulmasının deneysel ve nümerik yöntemlerle analizi
  1. Tez No: 578023
  2. Yazar: ZEKİ MERT BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Taşıt üreticileri, ürünlerinin yakıt verimliliğini artırmak için süregelen bir mücadele içerisindedir. Taşıtlarda klima sistemleri, aracın yürütülmesi için harcanan enerjiden sonra ikinci büyük enerji tüketicisi durumundadır. Bu durum, taşıtların toplam verimliliğinin artırılması için klima sistemlerini incelenmesi gereken önemli bir bileşen olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bu çalışmada bir uzun mesafe seyahat otobüsünün hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) modeli, tam ölçekli bir otobüsün kabininin sıcaklık kontrollü bir klimatik odada soğutulması ile elde edilen zaman bağımlı deneysel veriler kullanılarak doğrulanmıştır. Sayısal yöntemlerde kullanılan modelde hava girişlerinde zaman bağımlı sıcaklık ve sabit hava hızı sınır şartı, camda taşınım ısı transferi sınır şartı ve duvarlarda adyabatik sınır şartı uygulanmış bir HAD modeli, realizable k-ε metodu ve boussinesq yaklaşımının kullanıldığı ANSYS Fluent® çözücüsü ile zaman bağımlı olarak çözülmüştür. Çalışma sonucunda, bir kabinin zamana bağlı soğutma analizinde koltukların soğurduğu ısı ile duvarlarda iletim ve taşınım yoluyla ısı transferinin göz önünde bulundurulmasının önemli bir rol oynadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicle manufacturers are on a continuous challenge of increasing the fuel efficiency of their vehicles. Considering the energy withdrawn, the air conditioning unit stands as an important component to be investigated for increasing the overall efficiency of vehicles. In this study, the computational fluid dynamics (CFD) model of a long distance bus cabin is numerically validated by the experimental data obtained from a full scale bus tested in a climatic chamber. In the numerical methods, a transient analysis is conducted using ANSYS Fluent® numerical solver with employing realizable k-ε method and boussinesq approximation under the considerations of time-dependent temperature boundary conditions at the inlets, convection boundary conditions at the window and adiabatic walls. The results, however, indicate that the consideration of heat absorbed by the seat materials, convective heat transfer and conductive heat transfer from the walls are of great importance in the validation of a cabin cooling procedure under transient conditions.