Polimer yüzeyler üzerine candıda türlerinin tutunmasının incelenmesi
Investigation of adherence of candida species to polymer surfaces
- Tez No: 578024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İKRİME ORKAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mikroorganizmalar için adeta bir koruyucu örtü vazifesi gören, canlı veya cansız bir yüzeye ürettikleri organik bir matriks ile yapışarak yaşayan, kalıcı bir tıbbi araç veya katetere sahip olup, immün sistemi baskılanmış olan hastalarda çok ciddi enfeksiyonlara yol açabilen kaygan özellikteki mikroorganizma topluluğu olarak ifade edilen biyofilmler, protezler, lensler, kateterler, stentler, yapay kalp kapakçıkları, kalp pilleri, meme implantları, böbrek taşı, akciğer dokusu gibi canlı ve cansız birçok yüzeyde bulunabilirler. Sebep oldukları ciddi enfeksiyonlarla tedavi masraflarını çok ciddi oranda yükseltebilen bu mikroorganizmaların en çok bilinenlerinden bir tanesi Candida türleri olup insanda ağız, sindirim yolu, vagina mukozası, ve derinin kalıcı mikroflorasının üyesidirler. Malzeme yüzeylerinin mikroorganizmalar ile etkileşiminin incelenmesi mikrobiyal kaynaklı enfeksiyon bazlı hastalıkların önüne geçilebilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı etilen vinil asetat kopolimeri (EVA-12), polipropilen homopolimeri (PP) ve EVA-PP karışımı polimerik yüzeyler üzerine medikal alanda fırsatçı patojenler olarak da bilinen ve sistemik mantar enfeksiyonlarının başlıca sebebi olan Candida türlerinin adezyonunun incelenmesi ve yüzey özellikleri ile ilişkilendirilmesidir. Candida türlerinin polimerik yüzeylere yapışmasını değerlendirmek için farklı yüzey pürüzlülüğüne sahip polimerik yüzeyler daldırarak kaplama tekniği kullanılarak sentezlenmiştir. Polimerik yüzeylerin yüzey karakterizasyonu optik mikroskop, profilometre, taramalı elektron mikroskobu (SEM), temas açısı ölçümleri ve serbest yüzey enerjisi analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Candida türlerinin polimerik yüzeyleri kaplama oranı Image J görüntü analiz programı kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biofilms which serve as a protective cover for microorganisms, live with a self-produced organic matrix onto a living or non-living surface, lead to very serious infections in immunocompromised patients that were having a permanent medical device or catheter and define microorganism community which have slippery property can be found on many living and inanimate surfaces such as prostheses, lenses, catheters, stents, artificial heart valves, pacemakers, breast implants, kidney stones, lung tissue. One of the most well-known of these microorganisms, which can increase treatment costs severely by serious infections, is Candida species, which are members of the mouth, digestive tract, vagina mucosa, and permanent microflora of the skin. Investigation of the interaction of material surfaces with microorganisms is of great importance in order to prevent infection-based diseases of microbial origin. The aim of this study is to investigate adhesion behavior of Candida species which are known as opportunistic pathogens in the medical field and the main cause of systemic fungal infections on ethylene vinyl acetate copolymer (EVA-12) and polypropylene homopolymer (PP) and EVA-PP blend polymeric surfaces and to associate with surface properties. Polymeric surfaces having different surface roughness were synthesized using the dip coating technique to evaluate the adhesion of Candida species to polymeric surfaces. Surface characterization of polymeric surfaces was performed by optical microscope, profilometer, scanning electron microscope (SEM), contact angle measurements and surface free energy analysis. The surface coverage ratio of the polymeric surfaces occupied by Candida species was determined using the Image J image analysis program.