Temporal experience: Action and perception dynamics
Zamansal tecrübe: Eylem ve algı dinamikleri
  1. Tez No: 578060
  2. Yazar: AYŞE MELİSA KURTCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, istemli edimin duyusal geribildiriminin zamansal değişikliğine dair adaptasyonun tecrübenin dinamik algısal karakterine etkisi üzerine hem deneysel hem de felsefi bir çalışmadır. Steman et al. (2006) tarafından gösterilen gecikme adaptasyonu sonucu nedensel eylem ile duyusal sonucun zamansal sıralamasının algıda değişmesi durumundan hareketle, gecikmeli görsel geribildirm adaptasyonunun farklı algısal özelliklerin (örneğin, renk ve hareketin yönü) zamansal entegrasyonu üzerine etkisi psikofizik yöntemlerle araştırılmaktadır. Felsefi arka plan ise, özellik ilişkilendirme üzerine güncel deneysel psikoloji görüşleriyle ilişkisi içerisinde sunularak, deney sonuçlarının zamansal tecrübeye dair sonuçları felsefi teoriler ışığında değerlendirilmektedir. Görsel uyaran setinin hareket yönünün katılımcıların istemli edimine bağlı değiştiği deney kurgusunda, duyusal etkinin (yön değişimi) belirli bir süre gecikmeli olarak sunulması sonucu oluşan vizuo-motor zamansal kalibrasyonun, literatürdeki değişen renk ve hareketin yönü gibi dinamik görsel uyaranların birbiriyle zamansal olarak ilişkilendirilmesindeki senkron bozukluğu (Moutoussis & Zeki, 1997) miktarını azalttığı gösterilmiştir. Gecikmeli adaptasyon sonrası katılımcıların pasif olduğu esnada görevi uyguladıkları durumda etki kaybolmuştur. Bu sebeple de etkinin, süregiden algısal bilginin istemli yürütme komutuyla tetiklenen eylem – algı döngüsü içerisindeki nedensel geçmiş uyarınca fonksiyonel olarak yorumlanmasıyla zamansal olarak organize edildiği görüşü savunulmaktadır. Mevcut teorik tartışma içerisinde fonksiyonel içerik yorumlama modellerinden biri olan öngörücü kodlamanın (Burr & Shi, 2016), (i) istemli edim – duyusal etki arasındaki zamansal ilişkinin dinamik kalibrasyonu; (ii) daha önce edinilen nedensel ilişkilere bağlı fonksiyonel içeriğin bilişsel olarak yorumlanması özelliklerini sağlayan mevcut tek açıklama olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of an empirical study and a philosophical discussion on the influence of temporally altered feedback adaptation in response to willful actions upon the dynamic perceptual character of experience. In the former, the effects of delayed visual feedback adaptation on temporal integration of different perceptual features (such as color or motion direction) are studied using psychophysical methods based on previously shown perceptual order reversal of casual action and perceptual outcome after a delay adaptation (Stetman et al. 2006). Whereas in the latter, the philosophical background and the implications of our results on temporal experience are evaluated in light of current philosophical theories. We show that visuo – motor temporal recalibration elicited with respect to motion direction change in response to a voluntary causal action results in reduced apparent asynchrony between dynamic visual features of moving dots such as change in colour and motion direction previously observed by Moutoussis and Zeki (1997). Further experiments using a passive feature-correspondence task following an active recalibration phase revealed that this effect is attributable to voluntary action execution. Our claim is that the ongoing perceptual information is temporally regulated based on functional interpretation in respect of its causal history in action - perception loop which is triggered by the executive command. Predictive coding is suggested as the only model which fulfills these two characteristics: (i) dynamic recalibration of the temporal relations between voluntary action – sensory outcome (ii) cognitive interpretation of the functional content based on previously acquired causal relations.