Türk Ticaret Kanunu ve vergi kanunları yönünden sermaye şirketlerinde tasfiye ve muhasebe uygulaması
Dissolution and accounting practice in stock corporations in terms of Turkish Commerical Law and tax laws
  1. Tez No: 578118
  2. Yazar: AYŞE NAZAN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İşletmeler öncelikle kar amacı güdülerek kurulan kuruluşlardır. Bir işletme belli bir amacı gerçekleştirmek için kurulmuşsa ve esas sözleşmesinde bu durumu belirtmişse, hedeflenen amaç gerçekleştiğinde şirket kendiliğinden sona erer ki buna da infisah hali denilmektedir. Bizim bu çalışmamızda anlatmaya çalışacağımız durum işletmelerin iradi olarak ticari hayatına son vermesi kararıyla, tasfiye sürecine girilmesi ve bu süreç aşamasında şirketin mal varlığının paraya çevrilmesi, borçlarının ödenmesi, alacaklarının tahsil edilmesi ve tüm bu işlemlerin sonucunda kalan olumlu bir bakiye varsa şirketin pay sahiplerine dağıtılması ve Ticaret sicilinden silinmesi işlemidir.Şirketler açısından sona erme sürecinde tasfiye işlemleri özellikle sermaye şirketleri kapsamında karmaşık bir hal alabilmekte ve vergi kanunları yönünden hatalara neden olabilmektedir. Hazırladığımız bu çalışma ile hem Türk Ticaret Kanunu ve hem de Türk Vergi Kanunları yönünden Ticaret şirketlerini ve sermaye şirketlerinde tasfiye konusunu değerlendirerek açıklamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Bussiness firms are the organisations primarly established by seeking profit. If an organisation is established to realise an aim and it is stated in the prime contract, when the aim is realised, the corporation will terminate authomatically which is called dissolution. The situation that we will try to explain in this study is with the corporations' voluntary decisions of terminating their business life; the procedure of entering into the process of dissolution, encashing the company's wealth within this period, paying the debts, collecting debts and if there is a positive overplus, disbursing it to the shareholders of the company and erasing from the Trade register.Dissolution procedures can get complicated especially in the scope of stock corporations in the process of termination in terms of corporations and cause mistakes from the point of tax laws. With this study that we prepared, we will try to explain by considering the trade companies in terms of Turkish Trade Law and Turkish Tax Laws, and the subject of dissolution of stock corporations.