Rock-fall types and its simulation using blender software
Kaya güz tipleri ve blender yazılımı kullanılan simülasyonu
  1. Tez No: 578117
  2. Yazar: AHMAD GANJEENA JALAL KHOSHNAW
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Blender, film ve bilgisayar oyunları endüstrisinde fiziksel bir sistemi gerçekçi biçimde canlandırmak, 2D veya 3D animasyon filmler üretmek için kullanılan bir yazılımdır. Bu makalede, medyanın katı bir vücut fiziği kullanılarak güvenilir bir şekilde modellenebileceği gösterilmiştir. Kaya düşmesi ve toprak kayması, tasarımcılar için kesin tahminlerin bulunmaması nedeniyle alternatif yolların bulunmasında kafa karıştırıcı sorunlardır. Animasyon programı, bir kaya düşmesi modelini simüle etmek, sonuçları değerlendirmek ve aralarındaki güven oranını bulmak için istatistiksel programla analiz etmek için kullanılmıştır. Fizik İzleyici Yazılımı tarafından tespit edilen malzemelerin orta mesafesinde bir aşaması olan tahtadan sabit yan eğimde iki parametre olarak Kübik ve küre şeklinde iki tür malzeme (Ahşap ve Çelik) test edilmiştir. Sonuçlar, bilgisayar yazılımı olarak Blender'ın bu amaç için mükemmel olduğunu ve parametreler arasında bir ilişki olduğunu (R2= 0,999) göstermiştir. Bu, tasarımcılara jeoteknik sorunlarda inşaat süreci öncesi en iyi çözümleri tahmin etmede ve bu tahminleri göz önünde bulundurmada yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Blender is a software used in the film and computer games industries to realistically animate a physical system and produce 2D or 3D animation films. In this paper it is shown that media can be faithfully modeled using a rigid body physics, Rock falling and soil sliding are issues confusing the designers in selecting the alternative roots of roads due to miss availability of exact predicts. The animation program is used to simulate a rock fall model and analyze it by statistical program to evaluate the results and finding the rate of confidence between them. Two types of materials (Wood and Steel) in Cubic shape and spherical shape were tested in the laboratory as two parameters on fixed side slope made of wood, which it has one stage in the mid-distance the motion of materials detected by Physic Tracker Software. Results showed that Blender as computer software is perfect for this purpose and there is a relation of (R2=0.999) between the parameters. This will help the designers and the geotechnical problems in predicting and considering the best solutions before and even during the construction process.