Yapı harçlarında genleştirilmiş cam agregası kullanımının araştırılması
Investigation of the use of expanded glass aggregate in building mortars
  1. Tez No: 578139
  2. Yazar: BURAK AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, atık camdan üretilmiş olan genleştirilmiş cam küre agregası (GCK) ikame edilmiş harçların mekanik ve fiziksel performansları araştırılmıştır. Bu amaçla agrega olarak genleştirilmiş cam küre agregası ve doğal kum, bağlayıcı olarak çimento ve kirecin kullanıldığı harç karışımları tasarlanmıştır. Karışımlarda 1-2 mm ve 2-4 mm boyutlarında genleştirilmiş cam küre agregası aynı gradasyondaki kum ile hacimce %0, %25, %50 ve %100 oranlarında yer değiştirilerek sekiz seri harç üretilmiştir. Harç karışımları 40x40x160 mm ebatlı çelik kalıplara dökülmüş, ardından 7, 28 ve 56 günlük kür sürelerine tabi tutulmuştur. Kür sonunda harç numuneleri üzerinde fiziksel olarak; taze ve sertleşmiş birim hacim ağırlık, birim ağırlık, özgül ağırlık, porozite, kütlece ve hacimce su emme, kapilarite, su buharı geçirimliliği, ısı iletkenliği, ultrasonik hız ve mekanik olarak; elastisite modülü, eğilmede çekme dayanımı ile basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak; atık camların geri dönüştürülmesiyle elde edilen genleştirilmiş cam küre agregasının harç içerisinde kullanılmasıyla düşük yoğunluklu, yüksek poroziteli, ısıl performansı yüksek ve yeterli dayanıma sahip kompozit bir malzeme elde edilebileceği tespit edilmiştir. Bu bağlamda genleştirilmiş cam küre ikamesi ile elde edilen harçların ince ve kaba sıvada, tesviye harcında ve duvar örgü harcında kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical and physical performances of mortar samples with expanded glass bead substitution produced from waste glass were examined. For this purpose, first mortar mixtures were prepared using expanded glass beads and natural sand as the aggregates and cement and lime as binders. Eight series of mortars were produced by replacing the aggregate of expanded glass beads of 1-2 mm and 2-4 mm dimensions with sand of the same grade at 0%, 25%, 50%, and 100% by volume. Mortar mixtures were poured into 40x40x160 mm molds and cured for 7, 28, and 56 days. At the end of the curing, physical and mechanical tests were performed on mortar samples in their fresh and hardened states: physical tests included measuring the unit volume weight, unit weight, specific gravity, porosity, water absorption by mass and volume, capillarity, water vapor permeability, thermal conductivity, and ultrasonic velocity and the mechanical tests included elastic modulus, tensile strength at bending and compressive strength. It was concluded that a composite structure with low density, high porosity, high thermal performance, and sufficient strength can be obtained by using a mortar aggregate of expanded glass beads made of recycled glass. This demonstrates that mortars obtained with expanded glass bead substitution can be used in roughcast and finishing coat plasters, in bedding mortar, and masonry mortar.