Yeni Türk şiirinde beden algısı (Tanzimat'tan Cumhuriyet'e)
The perception of body in new Turkish poetry (From Tanzimat to Republic era)
  1. Tez No: 578144
  2. Yazar: EMEL AYDIN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat Dönemi ile Cumhuriyet Dönemi arasında yazılan şiirlerde bedenin şairler tarafından nasıl algılandığı ve anlatıldığı incelenmektedir. Bu çalışmadaki amaç; Türk şairlerinin bedensel imgeler barındıran şiirlerini araştırmak, bu imgeleri çözümlemek, yok olan, değişen, gelişen ya da devam eden imgeleri, tasvirleri belirlemek ve elde edilen verilerle şiirde beden algısının tarihsel gelişimine, bedenin algılanışına topluca ve sistemli bir bakışı sağlayabilmektir. Bedensel algının şiir türündeki tarihsel gelişim seyrini ortaya çıkaracak bu çalışmada, bedenlerin ve oluşturulan bedensel imgelerin şekillenmesinde etkili olan toplumsal, bireysel, ekonomik ve kültürel birçok faktör de çözümlemelerde dikkate alınarak bedenin, gövde ve organlar olarak pratik, simgesel ve imgesel işlevlerinde ve anlamlarındaki çeşitlenmeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken Tanzimat, Servet-i Fünun ve İkinci Meşrutiyet dönemi şairlerinden döneme etki kabiliyeti yüksek olanları ele alınmış, böylece her dönemin genel görüntüsü, eğilimi ortaya çıkarılmıştır. Genel bir sonuç olarak söylenebilir ki, modern dönem Türk şiirinde beden algısı ve tasvirleri soyuttan somuta doğru bir gelişim çizgisini takip etmiştir. İmgeler ve tasvirler bireyselleşir, çok boyutluluk kazanır.
Özet (Çeviri)
In this study, the poems written between the Tanzimat Period and the Republican Period are examined by the poets. The aim of this study; The aim of this course is to investigate the poems of Turkish poets with physical images, to analyze these images, to identify the images that are disappearing, to change, to develop or to continue, to identify the images and to provide a systematic perspective to the historical development of body perception and the perception of body in poetry with the data obtained. It was studied in this study, which will reveal the historical development of physical perception in the form of poetry, the social, individual, economic and cultural factors that are effective in shaping the bodies and the created bodily imagery are taken into consideration in the analysis. While doing this, the poets of the period of Tanzimat, Servet-i Fünun and Second Constitutional Monarchy were dealt with those who had the ability to influence the period, thus revealing the general appearance and tendency of each period. As a general conclusion, body perception and depictions in modern Turkish poetry followed a line from abstract to concrete. Images and descriptions become individualized and gain multidimensionality.