İdiyopatik erkek infertilitesi ile seminal plazma GRP78 protein düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between idiopathic male infertility and seminal plasma GRP78 protein level
- Tez No: 578143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPER ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada idiyopatik oligoastenoteratozoospermi (OAT) tanısı alan infertil erkeklerde seminal plazma GRP78 protein miktarı değişiminin ve farklı semen parametreleri ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi Üroloji Polikliniğine başvuran idiyopatik infertilite tanısı alan OAT sendromlu erkek hastalar katıldı. Güç analizi hesaplamasına göre (%95 güven ve %99,5 test gücü), çalışmaya yaşları 20-50 arasında değişen idiyopatik OAT tanımına uygun 20 hasta ve 20 sağlıklı (kontrol grubu) erkek dâhil edildi. Semen örneklerinde spektrofotometrik sandviç ELISA yöntemi kullanılarak iki grup için seminal plazma GRP78 protein konsantrasyonları saptandı. GRP78 düzeyi ile semen parametreleri arasındaki korelasyonlar analiz edildi. Sonuçlar istatistiksel olarak SPSS programında değerlendirildi. Bulgular: Seminal plazmada ölçülen GRP78 konsantrasyonunun ortalaması, hasta grubunda 20,52±13,63 ng/ml, kontrol grubunda ise 12,16±9,21 ng/ml olarak ölçüldü. Grupların ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edildi (T testi, p=0,029).
Özet (Çeviri)
Aim: This study is aimed to determine the seminal plasma GRP78 level in infertile men diagnosed with idiopathic oligoasthenoteratozoospermia (OAT) and its relationship with different semen parameters. Materials and Methods: Infertile male patients who were admitted to the Department of Urology at Ondokuz Mayıs University Hospital and diagnosed with idiopathic OAT syndrome were enrolled in this study. Based on the power analysis (at 95% confidence interval and 99.5% test power), the study included 20 patients and 20 healthy men (control group) of ages between 20 and 50. Seminal plasma GRP78 protein concentrations in semen samples were determined for both groups by using spectrophotometric sandwich ELISA method. The correlations between GRP78 level and different semen parameters were analyzed. The results were evaluated statistically by SPSS program. Results: The mean concentration of GRP78 protein in the seminal plasma was found to be 20.52±13.63 ng/ml in the patient group and 12.16±9.21 ng/ml in the control group. A significant difference was found between the means of the groups (T test, p=0.029).